Počty bytů jdou na Jesenicku nahoru

06.04.2020

Můžeme sedět v koutě a lamentovat, jak je to na Jesenicku na houby. Že mladí odchází, není tu pořádná práce, nic moc se tu neděje a v "Praze" je prostě líp. Naštěstí tyhle názorové stereotypy postupně mizí a nám se zdá, že počet hrdých obyvatel Jesenicka pozvolna narůstá.
Jeden důkaz, že v roce 2019 některé statistiky tento trend zachycují. Máme čísla z Českého statistického úřadu (tři čtvrtletí 2019), z nichž při meziročním srovnání lze vyčíst něco málo k bytové situaci v okrese Jeseník. Promiňte, suchá čísla. Za tři kvartály 2019 byla zahájena stavba (vydáno stavební povolení) 65 bytových jednotek, což je oproti 2018 nárůst o 180 %! Z toho 31 bytů vznikne v rodinných domech (nejčastěji novostavby) a 21 v bytových domech. Třináct bytů bude vybudováno v nebytových budovách.
Jen o něco málo lépe si vedly dokončené stavby bytů (přiděleno číslo popisné). I zde statistici zaznamenali posun oproti 2018 a to o 130 %. Čeká se na uzavření celého roku 2019, každopádně Jesenicko by z loňska mohlo mít 29 nových bytů v rámci rodinných domů a 11 bytů v bytových domech.
Jistě, současná situace v zemi značně ovlivní letošní ekonomiku, ale vězte, že v Jeseníku bylo v neúplném roce 2019 vydáno na 203 stavebních povolení (+9 %), takže i stavebnictví by si letos mělo stát docela slušně.
Netvrdíme tím, že dostupnost bytů (nájemních či ke koupi), jejich množství, ceny a kvalita jsou super, jen si děláme radost tím, že v číslech lze spatřit pozitivní vývoj. Protože proč se taky staví? Protože bude nebo už přibývá lidí. Protože lidem se vede lépe. Atp.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.