Poctivý houbař postavil do pozoru nejen jesenické historiky

19.11.2020

O letním vzácném historickém nálezu u Vidnavy jste už asi slyšeli, nás na tom zaujala samozřejmě poctivost nálezce, a pak ještě ta anabáze s identifikací předmětu. A právě tu jsme si zrekapitulovali s archeologem Vlastivědného muzea Jeseník Milanem Rychlým.
Co se tedy stalo? Pán na houbách si všimnul, že z kamenů vyčnívá kovová čepel. Opatrně ji vyhrabal a na místě pak našel ještě sekerku. Obratem kontaktoval historiky a rozjela se výzkumná akce, na jejímž konci možná budeme přepisovat učebnice místního dějepisu.
Nejprve tedy zazvonil telefon ve Vodní tvrzi, volající Milanu Rychlému objasnil, že našel bronzové předměty, které budou asi hodně staré. Způsobil tím pozdvižení v odborných kruzích, pro ně to byl možná až nález století, však jde o věci z přelomu střední a mladší doby bronzové.
Následovala obhlídka místa, zaměření polohy nálezu, vyzvednutí vzorků zeminy z okolí nálezu a šlo se na odborné expertizy. Do Zemského muzea v Opavě (RTG průzkum, XRF analýza), přidali se badatelé z Univerzity Palackého, Západočeské univerzity v Plzni a odborníci z Telče. Pomalinku se skládalo puzzle předmětu nalezeného v našem kraji. Rozbor kovu přinesl překvapení, meč nebyl zbraň, byl spíše její atrapou, tj. nesloužil k boji, ale k obřadu (dar Bohům).
Co na závěr? Jesenicko získalo hodnotný střípek z mozaiky historie tohoto bohatého kraje. Meč se sekerkou bude nejdříve vystaven v Zemském muzeu v Opavě, pak v Městském muzeu v Javorníku, aby nakonec skončil ve stálé expozici v Jeseníku a mohli jej obdivovat obyvatelé a návštěvníci Jesenicka.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.