Poctivé zemědělství z Jeseníku

17.02.2018

Kvalitní lokální potraviny dostávají v českých domácnostech stále větší prostor. Patriotismus Čechů nabývá na významu a rostoucí spotřeba našim zemědělcům umožňuje investovat do vlastní výroby.
Zářným příkladem je Zemědělské družstvo Jeseník https://www.zdjesenik.cz/. To za posledních několik let ušlo pořádný kus cesty směrem ke spotřebitelům.
Hlavní činností je rostlinná výroba a chov mléčných dojnic, které ročně nadojí přes 4 miliony litrů mléka, určitou část jeseničtí vypijí prostřednictvím dvou mlékomatů. ZD Jeseník provozuje i kozí a ovčí farmu, na nichž vyrábí prvotřídní sýry. Pokud jde o mléčné výrobky, kromě sýrů (Bělá) ji tvoří například tvarohy (Keprník a Točník), jogurty (Běláček) a samozřejmě máslo. Doplňkovou činností zemědělského družstva je produkce hovězího masa. Vedle výše zmíněného se zaměstnanci starají o dvě okrasné školky, v nichž můžete pořídit okrasné rostliny i dřeviny, stromky i trávy a zkrášlit tak svoje zahrady a sady lokálními výpěstky.
Protože je zemědělství velmi citlivé na počasí, přejeme ZD Jeseník zejména předvídatelné a stabilní čtvero ročních období. 

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.