Pišlik Václava Kvapila asistuje u rozjezdu startupu Řemeslow

04.01.2022

Zlaté české ruce, traduje se a kupa zručných řemeslníků na Jesenicku je toho důkazem. Ovšem o tuhle šikovnost je potřeba pečovat. Jistý Adam Kolář, student Univerzity Palackého, přišel s nápadem jako podle startupové příručky - co chybí na trhu tobě, dost možná chybí tisícům dalších. A jemu chyběla možnost rozvíjet svoji zručnost. Je to fakt, vyjma pokusu o návrat pracovní výchovy na základní školy, žádná systematická podpora rukodělných řemesel neexistuje, takže šikovnost a kreativita mnohých dětí končí na ježdění ukazováku po displeji mobilu.

Adam to chce změnit startupem Řemeslow, který nabízí kurzy řemesel a ručních prací a spojuje tak mistry řemesel se zájemci o dané dovednosti. Do nabídky kurzů prozatím zařadil třeba hrnčířský, péči o stromy, vázání kytic, jachting, pečení chleba... a výrobu dřevěné hračky. A tu je jesenická stopa, lépe řečeno stopa z Nové Červené Vody, jelikož kurz výroby dřevěné hračky pod sebou má zakladatel populárního Pišlika - Václav Kvapil. Zájemcům o pravou řezbařinu ze všech koutů republiky Václav nabízí víkendový kurz v Rychlebských horách - ideálně pro rodiče nebo prarodiče s dětmi. Od pátku do neděle si to společně parádně užijí, pomazlí se se dřevem, ze kterého si vyrobí vlastní pišlickou hračku. Zapomeňte na ponk plný elektrického nářadí, Řemeslow je o pile, ruční vrtačce, dlátu a brusce.

Však i díky tomu jsou Pišlici, na nichž nenajdete žádné barvy a laky, populární až v daleké Austrálii. Jasně, světový lockdown nadělal vrásky i ve Vaškově dílně, ale ono zase bude dobře. Rodičů kupujících nerozbitné dřevěné hračky místo křehkých plastových bude jedině přibývat, dílna Václava Kvapila se určitě vrátí k předcovidové produkci.

Držíme pěsti a zveme vás na řezbářský kurz, vypsány jsou termíny na leden až březen.

Projekt Řemeslow budeme sledovat a moc rádi mu na Jesenicku pomůžeme, klidně mu dohodíme další řemeslníky, v kreativním katalogu kreativJE jich je více ;-)

Foto (zdroj): Pišlik

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.