Písečná opravila kapličku v Chebzí

12.07.2021

Osada Chebzí je jedno z těch kouzelných míst, kde žijete blíže přírodě, kde na vás intenzivněji doléhá minulost, a kde to možná i s tím pokrytím mobilním signálem bude horší. Chebzí holt není pro každého ;-)

Tím líp, že Písečná, pod níž osada patří, sehrála roli "šéfa" hledícího si tamní kulturní památky - dřevěné kaple se zvoničkou. Cenný doklad lidové architektury obec získala v roce 2007 od Lesů ČR (za 19 382 korun) a právě v loňském roce zde proběhla první rozsáhlejší rekonstrukce. Kaple dostala zbrusu nové opláštění ze smrkových desek, zděné části byly nově omítnuty, kompletně byla vyměněna podlaha a nová je také střecha pokrytá imitací břidlice. Renovací prošly okna a dveře. A protože se nenašel žádný historický materiál v původní kovové makovici zvonice, postaral se starosta Konečný o její naplnění zachycením příběhu jednoho ze žijících starousedlíků Alfreda Wolfa, jehož rodina pamatuje Chebzí na svém vrcholu (v roce 1930 zde žilo 71 lidí, podle sčítání v r. 2011 pouze 11).

Náklady rekonstrukce, o níž se postaraly šikovné ruce a nářadí Petra Slováka z Písečné, nejsou závratné, vešly se do 550 tisíc korun, z čehož z rozpočtu obce šlo přes 238 tisíc, Olomoucký kraj dal 200 tisíc a Ministerstvo kultury přispělo 109 tisíc.

V sobotu byla kaple slavnostně otevřena, Chebzí se tak může pochlubit novotou zářícím svatostánkem.

Foto (zdroj): obec Písečná

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.