Peníze pro vesnické prodejny potravin, aby na Jesenicku přežily
Předpovídáme rozvoj online prodeje potravin, dokonce i na Jesenicku, protože když si prakticky kterýkoli z přítomných řetězců řekne, že to dá, tak to dá. Kdesi v Česku to testuje Penny market, COOP už to v některých regionech má, Lidl má super funkční nepotravinový e-shop, Kaufland má v každé prodejně desítky tisíc položek zboží... Fakt stačí, aby se chtěli postavit Rohlíku.
Nicméně, jednak tu bude vždycky skupina lidí preferující fyzické nakupování s košíkem a za druhé je přítomnost obchodu s potravinami nesporným důkazem, že obec žije. Kdo ale občas navštěvujete malé potraviny, koloniály a večerky, si možná dovedete domyslet, jak v uvozovkách výnosné může takové podnikání být. Naštěstí to ví i stát, i Olomoucký kraj, a tak provozovatelům těchto malých prodejen pomáhají tím, že jim dotují provoz. Vezměte si, že taková Jednota Zábřeh v okrese Jeseník provozuje 17 obchodů, CBA celkem 4, Hruška asi 10 a nejsou všechny úplně s klidem v zisku.
Na úrovni státu (Ministerstva průmyslu a obchodu) běží dotační program Obchůdek 2021+, přes který do našeho Kraje přijdou 4 miliony korun. Hejtmanství k nim přihodí další tři mega, a pak to formou dotací rozdělí mezi vesnické obchůdky. Ty to použijí na provozní náklady, jako jsou mzdy, nájmy, energie a spol. To abychom na venkově sehnali rohlíky, mlíko, hovězí na polívku, síťku brambor a basu Šeráka i v budoucnu. Není to automatická věc, tak koukejte nechávat peníze i v 'dědina marketech', pomáháte tak udržet život na venkově.