
Peníze pro vesnické prodejny potravin, aby na Jesenicku přežily

Předpovídáme rozvoj online prodeje potravin, dokonce i na Jesenicku, protože když si prakticky kterýkoli z přítomných řetězců řekne, že to dá, tak to dá. Kdesi v Česku to testuje Penny market, COOP už to v některých regionech má, Lidl má super funkční nepotravinový e-shop, Kaufland má v každé prodejně desítky tisíc položek zboží... Fakt stačí, aby se chtěli postavit Rohlíku.
Nicméně, jednak tu bude vždycky skupina lidí preferující fyzické nakupování s košíkem a za druhé je přítomnost obchodu s potravinami nesporným důkazem, že obec žije. Kdo ale občas navštěvujete malé potraviny, koloniály a večerky, si možná dovedete domyslet, jak v uvozovkách výnosné může takové podnikání být. Naštěstí to ví i stát, i Olomoucký kraj, a tak provozovatelům těchto malých prodejen pomáhají tím, že jim dotují provoz. Vezměte si, že taková Jednota Zábřeh v okrese Jeseník provozuje 17 obchodů, CBA celkem 4, Hruška asi 10 a nejsou všechny úplně s klidem v zisku.
Na úrovni státu (Ministerstva průmyslu a obchodu) běží dotační program Obchůdek 2021+, přes který do našeho Kraje přijdou 4 miliony korun. Hejtmanství k nim přihodí další tři mega, a pak to formou dotací rozdělí mezi vesnické obchůdky. Ty to použijí na provozní náklady, jako jsou mzdy, nájmy, energie a spol. To abychom na venkově sehnali rohlíky, mlíko, hovězí na polívku, síťku brambor a basu Šeráka i v budoucnu. Není to automatická věc, tak koukejte nechávat peníze i v 'dědina marketech', pomáháte tak udržet život na venkově.


Zlaté Hory jako Lucie Bílá na slavících, jejich web zase nejlepší

Tvořte Jeseník, aneb další milion pro vaše nápady

Jeseník chce být zdravým městem, týká se to i jeho obyvatel

Přinese jaro 2027 první plavecké závody v České Vsi?
