Palec nahoru těm, co se na Jesenicku starají o vyvážení popelnic a kontejnerů

08.04.2022

O všem, co je pro budoucnost Jesenicka důležité, píšeme. Už nějaký čas jsme se chystali na odpady, protože v nakládání s nimi stojíme před několika výzvami, kterých těžko dosáhneme, nepřepneme-li v produkování odpadu na vyšší level (rozuměj méně odpadků).

Finálně nás k článku nakopnulo svižné info video Technických služeb Jeseník. V něm si divák připomene důležitost recyklace, a hlavně se doví, že pořád ještě hodně tříditelných odpadků končí v klasických popelnicích na komunál. V tom videu (vážně doporučujeme shlédnout, má jen 3 minuty) to jeseničtí popeláři dost demonstrativně předvedou, když vysypou náklad z kukačky (kukačka je ono kultovní auto se dvěma stupačkami, na kterých chtěl jezdit snad každý malý kluk).

Ale jde to dál, z videa se dozvíte, že ročně jenom město Jeseník za odpadové hospodářství zaplatí 17 milionů korun, z čehož od občanů formou poplatků vybere jenom milionů šest. Fór je v tom, že za vytříděný odpad město dostane zaplaceno a naopak za skládkování bude už brzo platit jako mourovaté. Neboli náklady za odpadový management půjdou nahoru anebo musíme v třídění šlápnout pořádně na plyn.

24 měst a obcí Jesenicka pro vás zajišťuje svoz směsného odpadu, tříděného odpadu, nebezpečného odpadu, někde i bioodpadu či velkoobjemového odpadu, k tomu existují sběrny druhotných surovin, kontejnery na elektroodpad, starý textil apod. Dominantní tady jsou Technické služby Jeseník, vlastní svozové firmy mají i Zlaté Hory, Javorník a částečně Lipová, zpoza kopce sem zajíždějí odpadové společnosti Suez a Marius Pedersen. Pojďme jim ten odpad trošku lépe "předchroustat" ;-)

Foto (zdroj): Technické služby Jeseník

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.