Otec Rychlebských stezek Pavel Horník

10.05.2019

Možná je po Vincenzi Priessnitzovi druhý nejdůležitější člověk, pokud jde o propagaci Jesenicka za jeho hranicemi. Troufáme si tvrdit, že jeho Rychlebské stezky jsou dnes jednou z nejznámějších turistických atraktivit v našem okrese a nic na tom nemění fakt, že jde o cíl určený hlavně bikerům. Ostatně pro ně jde možná o vůbec nejžádanější "produkt" v rámci celé ČR.
Pavel Horník se narodil na jižní Moravě v Břeclavi, do našeho kraje ho přivedla práce. Má vystudovánu lesnickou školu a jeho první kroky vedly v roce 1993 právě do lesa v pozici polesného na Vysočině. V roce 2002 se i s rodinou přestěhoval do Černé Vody a v práci hajného pokračoval. Jak se tak procházel po lesích, to se psal rok 2008, zrodila se mu v hlavě myšlenka na vybudování stezek pro terénní cyklistiku, kdy se základem měly stát staré lovecké chodníky v masívu Sokolího vrchu v oblasti nad Černou Vodou směrem k Lázním Jeseník.
V roce 2009 Pavel Horník se svými přáteli poprvé kopli a v ten moment se začal rodit tenhle unikát. Bylo to v době, kdy se nic podobného v lesích po Česku prakticky nenacházelo, a tak Pavel při jednáních se správcem lesa a s úřady vůbec doslova nastavoval budoucí vztahy mezi vlastníky a uživateli, cesta to byla trnitá. Jenže jeho srdce už nenávratně hořelo pro tenhle cyklistický projekt, síť singletrailů se rozrůstala, zkvalitňovala, komunita cyklistů a taky příležitostných brigádníků se zvětšovala ... Ekonomika Černé Vody na to pozitivně reagovala - rostl počet lůžek (cca 50 v r. 2010 na dnešních cca 800), začaly přibývat restaurace, cukrárny, obchůdky ... výrazněji se zapojila obec ... I v této oblasti Rychlebské stezky nastavovaly parametry pro vztahy mezi provozovateli turistických cílů a jejich okolím, a ačkoli to někdy zaskřípe, ten celkový posun je za těch 10 roků výrazný.
Z Pavla Horníka, otce 3 dětí, se postupně stal miláček bikerů celé střední Evropy, což mu vyneslo přizvání k mnoha dalším projektům. A on ochotně pomáhá při budování např. Lipovských stezek, ale i jiných bikových resortů v ČR, podílel se dokonce na trasování budoucích trailů v Himalájích a tvrdí, že čím více cyklistů bude (i v jiných lokalitách), tím více jich přijede do Černé Vody - na zdejších stezkách se alespoň jednou ročně svezou desítky tisíc kolařů (60.000 člověkodní) a i díky nim se Rychlebské hory dostaly do hledáčku Čechů. Pavel za sebou má i starostování v obci, což se ale po dvou a půl letech ukázalo být nekompatibilní s jeho hlavní věcí - budováním a dalším zkvalitňováním svého projektu - Rychlebských stezek. Jak známe Pavla, určitě by chtěl dodat, že tohle všechno by nezvládl bez svého týmu a bez stovek brigádníků z celé České republiky.
Doufáme, že výrazný úspěch stezek povzbudí další nadšence, aby se na Jesenicku nebáli jít za svými sny, i tady jde zvládnout ledacos, i odsud jde dělat světové věci.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.