Opatřete si zážitek z jesenické přírody

18.07.2021

Víte, jak to je s věcmi, které má člověk denně okolo sebe - zevšední a přestanou být vzácné. V případě přírodního bohatství, jímž jsme na Jesenicku obklopeni, nám kůrovec ukázal, že nic není definitivní.

Možná by nebylo od věci si na ty naše lesy zase trošku sáhnout, přičichnout k zelenému jehličí, zarýt prsty do vlhké půdy a zaposlouchat se do šumu statných stromů. Máme tady ten luxus, můžeme být doslova v centru jesenické přírody. Díky lesním chatám, kterých jen Arcibiskupské lesy a statky v Jeseníkách a Rychlebských horách provozují asi 21.

Deset najdete v polesí Domašov. Tam se nám líbí Chata Mlýnská, co stojí nedaleko turistické trasy na Šerák. Kousek od Švýcárny si můžete pronajmout Chatu Hubertka, k níž prostě nedojedete autem, jak je zabudovaná v lese. Podobně Chata Rudohorská nad Filipovicemi.

Polesí Vápenná v Rychlebských horách taky skýtá deset různě velkých chat, které si jde půjčit. Zaujala nás Chata Plch stojící v přírodní rezervaci Račí údolí nedaleko Javorníku. Hodně dobrodružné by to mohlo být v Chatě Na Treplu pod vrcholem Kopřivník. Pro partičku lidí je lovecká chata Srub za Nýznerovem a do centra Rychlebských stezek se dostanete v Chatě Arcibiskupská.

Polesí Rejvíz má pouze jednu příležitost, ale zato uprostřed CHKO Jeseníky v Chatě Opavská.

Věřte, že z vaší strany rozhodně půjde o splynutí s přírodou, ty chaty jsou bez elektřiny a vody, jen se suchou toaletou, někdy se sporákem na plynovou bombu, topí se kamny na dřevo... Váš návrat ke kořenům bude opravdu syrový. Avšak užitečný.

Dejte nám vědět, kdo s tím máte zkušenost :-)

Foto (zdroj): Arcibiskupské lesy a statky

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.