Okolo Pradědu je živo

19.06.2019

Těch způsobů, jak pečovat o přírodu v Jeseníkách je mnoho. Některé dávají smysl všem, některé vypadají kontroverzněji a jak známo, co Čech, to odborník (nejen na fotbal a politiku), nám se ale chce věřit lidem z CHKO Jeseníky. Pokud můžeme sledovat jejich aktivity v Národní přírodní rezervaci Praděd, vypadají logicky a zdá se, že plní účel.
Konkrétně máme na mysli návrat pastvy zvířat v okolí Pradědu, kam nově do ohrady přibyli Huculští koně. Tato odolná zvířata tak rozšiřují zdejší pastviny. Doplňují již dříve nasazené ovce v okolí Ovčárny a menší stádo nenáročného skotského náhorního skotu Highland Cattle. Pohled na horské louky je tak o něco zajímavější, je to trochu i atrakce pro turisty.
Hlavně botanici těmto snahám tleskají, protože díky zvířatům se do přírody vrací vzácné a ohrožené rostliny včetně orchidejí, vegetace se stává pestřejší a odolnější.
Tu přírodu máme jenom jednu a my se domníváme, že zdravá Chráněná krajinná oblast Jeseníky v budoucnu může hrát důležitou roli, pokud jde o nějaké otočení demografické křivky Jesenicka.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.