Odborníci zkoumají lesní půdu v polesích Vápenná a Domašov

07.07.2020

Mohli bychom nabýt dojmu, že v posledních pár letech mají správci lesů jediný úkol - kácet kůrovcem napadené smrky. To bychom se ale hodně sklouzli po povrchu. Ano, kácí se, ale taky se sází mladé stromky, dělají se opatření pro zadržování vody v lese, řeší se rekreační poslání lesa, pečuje se o lesní zvěř...
A třeba v arcibiskupských lesích se momentálně pohybují výzkumníci z Mendelovy univerzity v Brně, VUT Brno a Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. Na polesí Vápenná, což je hlavní hřeben Rychlebských hor od Smrku po Zálesí včetně svahů k Javorníku a Žulové a na polesí Domašov, které zahrnuje hřebeny Jeseníků a Rychleb i s přilehlými svahy spadajícími do údolí Bělé pod Pradědem a Lipové-lázní, odborníci sbírají vzorky lesní půdy k analýzám na těžké kovy, jež se mohou přenášet do jedlých hub. To je jistě dobrá zpráva pro všechny místní houbaře, protože chceme všichni vědět, jsou-li zde rostoucí houby jedlé a výtečné anebo si na ně máme dávat pozor. Jen na kompletní výsledky si budeme muset počkat do jara příštího roku.
Do té doby buď sbírejte, jak jste zvyklí anebo čekejte na vědeckou zprávu. Mezi námi, podle nás výsledky dopadnou dobře a sběr a sušení hub dál zůstanou kratochvílí mnohých Jeseníčáků :-)

Foto (zdroj): Arcibiskupské lesy a statky Olomouc

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.