Ochutnejte Jeseníky 1

01.06.2020

Motto a téma vypůjčené od 'Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu', směrem k vám opět jeden malý námět. Mluví se o tom, že koronavirus docela změní chování zákazníků, možná spíše obchodníků, kteří budou muset hnout s naší potravinovou nesoběstačností. Důraz na kvalitní české výrobky, podpora národní ekonomiky, snaha snižovat uhlíkovou stopu... a tak.
Pojďme si ukázat, co všechno vy můžete do svého nákupního košíku dát, aby to splňovalo ta nejregionálnější měřítka a bylo tak povýšením snahy být méně závislí na zahraničním dovozu. A protože už toho není úplně málo, zaměříme dneska pozornost na nápoje.
Začneme u nealka, a to u toho nejvíce ze všech - mléka. Kravské ve 100% natur kvalitě dostanete v automatu ZD Jeseník. Nepasterované kozí mléko anebo super potravinu kozí syrovátku můžete koupit na Kozí farmě u Nýdrlů ve Staré Červené Vodě. Pokud jde o bylinky, tak Rychlebské sirupy a čaje od VS Rychleby z Velké Kraše jsou spolehlivým řešením. Tamtéž v sezóně pořídíte také jablečný mošt. I kafíčko můžete připravit made in okres JE, Kuba Točoň provozuje malou pražírnu kávy Café Jeseníky.
Ale postupme dále, v kategorii vín rozhodně doporučujeme přírodní nefiltrovaná ovocná a bylinná vína z rodinné firmy Šípkové víno. Řemeslné pivo tento kraj reprezentují Pivovar Cestář z Ostružné a Minipivovar Jeseník. Zmiňme ještě také regionální Pivovar HOLBA.
Je libo něco ostřejšího? Se špiritusem to tady taky umíme, zvolte něco z nabídky domašovské Bairnsfather Family Distillery, vyhlášená je jejich Jesenická bylinná, odzbrojující je jejich absinth ;-) Pro lepší náladu nebo minimálně pro dobré trávení je dobré ochutnat Priessnitzův likér.
Tenhle náš výčet určitě není úplný, klidně nám napište, na jaký místní nápoj jsme zapomněli. Hlavně ale přemýšlejte o tom, jestli by si místní poctiví producenti nezasloužili vaši větší pozornost.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.