Ochránci přírody mají návštěvnost Jeseníků pod kontrolou

05.05.2020

Nechtěli bychom se jednou dočkat doby, že budou Jeseníky tak přeplněné turisty, až to bude ohrožovat přírodu jako takovou. Čerstvá zpráva z Agentury ochrany přírody ČR - Správy CHKO Jeseníky nás uklidňuje v tom smyslu slova, že zdejší ochránci mají množství a pohyb návštěvníků Jeseníků pod kontrolou.
Všichni vidíme více méně každoroční nárůst návštěvnosti našich hor, v zimě i létě. Holt se tady zlepšuje kvalita služeb, investuje se do infrastruktury, a taky Češi, Moravané a Slezané víc a víc přicházejí na chuť dovolené v ČR, včetně Jeseníků a Jesenicka. Letošní léto asi bude specifický extrém.
Každopádně už deset let jsou počty lidí pohybujících se v CHKO monitorovány. Za tu dobu si nejvýrazněji polepšil Praděd, kam v roce 2019 poprvé zavítalo přes 200 tisíc lidí (204 209). Velmi atraktivním místem se stal Keprník (oproti 2010 je +185 %). Že by na vině popularity bylo stejnojmenné pivo z Hanušovic? ;-) Velmi exponované údolí Bílé Opavy zažilo na obou stezkách celkem 181 746 průchodů, což je rovněž rekordní počet. Tipnete, kolik nejvíce lidí přišlo v jeden den na Praděd? Byla neděle 27. října, když k vysílači dorazilo 3 157 turistů.
Zdá se ale, že se nemusíme znepokojovat, lidé z CHKO jsou odborníci, kteří dobře vědí, co všechno Jeseníky snesou. Mimochodem, tenhle monitoring jim pomáhá s plánováním oprav stezek, obnovou terénního informačního systému a protierozní údržbou. Předpokládáme, že až to bude v Jeseníkách kritické, bude CHKO první, kdo na to upozorní.
Nejsou ty hory jenom domorodců, musíme se o ně umět podělit :-) I proto, že jde o významný ekonomický přínos pro celý region.

Foto (zdroj): Černinka

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.