Ocenění pro Helenu Kociánovou z Mikulovic

01.12.2018

Post Bellum je neziskovka, která vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století. Chce pro nás a naše potomky zachytit příběhy válečných veteránů, politických vězňů, odbojářů, přeživších holocaustu a mnoho dalších. Každoročně pak oceňuje osobnosti, které ve svých životech prokázaly, že čest, svoboda a lidská důstojnost nejsou jen prázdná slova.
Jednou z laureátek Ceny Paměti národa 2018 je paní Helena Kociánová (*1933) z Mikulovic. V roce 1952 ji zatkla Státní bezpečnost a pak ji tři dny vyslýchala, protože ji podezřívala z napojení na americkou zpravodajskou službu. Po krutém zacházení a vykonstruovaném soudním procesu se sotva plnoletá dívka ocitla ve vězení. Málem osudným se jí stal pracovní tábor ve slovenských Želiezovcích, kde obsluhovala špatně zabezpečenou mlátičku. Ta ji vtáhla dovnitř a nebýt duchapřítomnosti jednoho ze zaměstnanců, paní Kociánová by v mlátičce zahynula. Takhle přišla "jen" o nohu. Na svobodu se dostala 30. května 1956. Se svým manželem se usadila v Mikulovicích, kde mu porodila tři syny a kde paní Kociánová žije dodnes.
Statečná žena ztratila čtyři roky svobody jenom za to, že poradila známému, jak kontaktovat převaděče. Mějte na paměti tyhle silné příběhy, když se lopotíte se svými každodenními potížemi a myslíte si o nich, že jsou velké. Vzpomeňte si na paní Kociánovou, čím ta si prošla. Přejeme jí pevné zdraví.

Foto (zdroj): Petr Toman

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.