Ocenění 'Keramická popelnice' putuje 5x na Jesenicko

08.06.2020

A je to zásluha občanů čtyřech obcí a jednoho města okresu, kteří vytřídili tak velké množství odpadu, že jim to přineslo výroční cenu 'Keramická popelnice'. Mimochodem podle dat obalové společnosti EKO-KOM, která soutěž pořádá, do barevných kontejnerů chodí už 73 % Čechů. Aby ne, když průměrně to má každá domácnost k třídícímu místu 91 metrů.
Z 396 zapojených měst a obcí Olomouckého kraje se hned pětkrát usmálo štěstí i na Jesenicko. V kategorii do 500 obyvatel si zlatou Keramickou popelnici odnesla obec Ostružná! Mezi obcemi do dvou tisícovek obyvatel si na pódium pro bronz došla Černá Voda, pomyslné brambory pak brala Bělá pod Pradědem. O velikost výše, tedy mezi sídly do 15 tisíc obyvatel bodovaly za třídění odpadů Lipová-lázně (3. místo) a pátý Javorník. No to je skvělá zpráva o zodpovědnosti každého z vás. Jen bychom poprosili, papírové krabice rozšlapávejte nebo trhejte, jinak jsou ty modré kontejnery rychle plné ;-)
Posláním projektu je odměnit samosprávy za to, jaké svým obyvatelům vytvářejí podmínky ke třídění komunálního odpadu a motivovat ty, které ještě třeba mají rezervy. Česko je v recyklaci hodně dobré a Olomoucký kraj patří mezi vůbec nejlepší třídiče v republice, to je na potlesk, ale měli bychom udělat další krok, třeba směrem k potravinám a nápojům v zálohovaných skleněných obalech, k bezobalovému nakupování některých potravin a drogerie...

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.