Občané Jeseníku potřetí ovládnou milion korun z městské kasy, startuje 'Tvoříme Jeseník'

15.04.2023

Každé dva roky se zastupitelstvo Jeseníku rozroste o stovky aktivních obyvatel, kteří využijí nabídky radnice - utratit z jejího rozpočtu jeden milion korun za veřejně prospěšné projekty. Má to dva háčky, ale je to ukázkový příklad žádoucí občanské angažovanosti ve prospěch města.

Prvním háčkem je, že obyvatelem předložený nápad musí být proveditelný na majetku města. Druhým háčkem je, že obyvatelův nápad musí uspět v hlasování veřejnosti. I přes tyto nepodkročitelné podmínky, se ve dvou ročnících (2019 a 2021) participativního rozpočtu 'Tvoříme Jeseník' sešly velmi zajímavé náměty, z nichž devět v hlasování veřejnosti uspělo a dočká/dočkalo se realizace. Celý Jeseník tak může spolehlivě tvrdit, že díky jeho obyvatelům se např. pořídily lavičky do letního divadla, byly instalovány nájezdy pro kočárky na schodech mezi horní a dolní Dukelskou ulicí, se řeší lavičky a fontána v parku na náměstí Svobody, se opravují břehy a okolí okrasného rybníka, přibyla houpačka s výhledem na Jeseník na Muzikantské stezce… Devět prokazatelných přínosů, pod nimiž je podepsáno na 1 200 hlasujících.

Právě byl zahájen nový ročník s pořadovým číslem 3. Od 1. máje začíná sběr námětů. Pokud vám ve městě něco chybí nebo máte tip na zlepšení, sepisujte elaborát. Na stole je milion korun, v říjnu se v hlasování veřejnosti rozhoří souboj o vítězné projekty.

Tohle je vaše příležitost!

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.