O dobrodružné cestě na Praděd

23.11.2019

Svět se zrychluje a zmenšuje, jak se prosazují další a další nové technologie, které boří hranice, zmenšují vzdálenosti, zjednodušují cestování. Nákup letenky na dvě kliknutí, předpověď počasí online, v e-shopu vybavení pro jakoukoli formu pohybu, sociální sítě plné autentických cestovatelských recenzí, sdílené ubytování... cestování nikdy nebylo snadnější.
Dotklo se to i Jeseníků a my vás dnes chceme upozornit na zajímavou knížku, která vás vrátí do konce 19. století, abyste si v dobovém textu přečetli, jak složité bylo jenom dobýt dominantu našich hor - vrchol Praděd. Čtivě napsaný cestopis v původním znění vznikl jako deník výpravy středoškolských profesorů a žáků z Olomouce, pro něž to tehdejší optikou bylo, jako když vy dneska plánujete trip do Himálaje. Dvě věty, jako ochutnávka: "... Jeden ze študentů, kteří činili avantgardu výpravy, hořce počal naříkati na ostrouhané a otlačené nohy dokládaje, že nelze mu jíti dále. Byltě z nezkušenosti na cestu obul boty zcela nové a těsné náramně a odtud jeho trýzeň. ...". Že je kniha počinem dvorního jesenického Nakladatelství Pavel Ševčík - Veduta asi nemusíme ani zmiňovat.
My jsme rádi, že také v Jeseníkách se prosazují moderní věci, které přispívají k rozvoji cestovního ruchu, růstu kvality poskytovaných služeb, vzniku nových turistických cílů a u Čechů, Poláků, Němců i Slováků roste motivace tu utrácet. Už brzy nám to ukáže zimní sezóna.
To napětí cestou na Praděd už dnes těžko nasimulujete, ale dobrý pocit z pokoření nejvyšší hory Moravy vás zcela jistě nemine ani v současnosti. A možná, že po přečtení téhle knížky si to užijete o trošku víc ;-)

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.