Nový komiks Jaromíra 99

07.12.2018

Jeden z největších patriotů a nepolevující propagátor Jesenicka, hudebník a výtvarník Jaromír Švejdík alias Jaromír 99 vrhnul na předvánoční knižní trh svůj nejnovější komiks Zatím dobrý. Tentokrát si troufnul na možná jeden z nejkontroverznějších příběhů novodobých česko-slovenských dějin, kdy do komiksu zpracoval příběh bratří Mašínů. Na pomoc si vzal Jana Nováka, který o skupině Mašínů již jednu knihu napsal.
Co se hlavních postav příběhu týče, zůstává česká společnost rozpolcena, pokud jde o ozbrojený antikomunistický odboj, jež skupina okolo bratří Mašínů vedla. Řeší se legitimnost jejich počínání. Jaromír 99 v tom má celkem jasno, ačkoli se knihou nestaví do role nějakého soudce. Výstižně děj zachycuje výňatek z anotace vydavatelského domu Argo/Paseka, citujeme: "Je to největší příběh studené války. Pětice mladíků s pistolemi se postavila po zuby ozbrojené dvacetitisícové armádě východoněmecké Volkspolizei a prostřílela se do svobodného Západního Berlína.".
Ať Mašíny považujete za hrdiny nebo zrádce, umělecká kvalita komiksu je, jak to u kreslíře Jaromíra 99 bývá, vysoká a my z Jesenicka máme ten bonus, že on je náš.
Kupte knížku třeba pod stromek a jestli budou Priessnitzi hrát o svátcích někde tady (Rejvíz?), tak si ji nechte od mistra podepsat, uděláte si tím radost.

Foto (zdroj): archiv nakladatelství Argo

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.