Nový dokumentární film: Jeseníky - království horské divočiny

13.11.2022

Nemusíte být National Geographic, abyste zvládli natočit úchvatný přírodopisný dokumentární film o fascinující horské přírodě Jeseníků. Naopak, silou regionálních filmařů vzniklo padesátiminutové dílo, jež svojí kvalitou směle světovým produkcím konkuruje.

V režii Mariana Poláka vznikl dokument, který diváka provede všemi krásami zdejších hor. "Od divočících řek a potoků, přes rozsáhlé lesy, rozervané skály, houpavá rašeliniště až po nehostinné alpínské bezlesí. Tam všude potkáme unikátní rostliny a zvířata, přizpůsobená drsnému prostředí hor,", slibuje oficiální anotace tvůrců od GepART pictures.

Po čtyři roky se místní filmaři tahali s těžkou technikou nepřístupným terénem, aby na kameru zaznamenali jedinečnou atmosféru divoké přírody, a to včetně zvířat, která běžnému turistovi zůstávají utajena pro svou plachost. Nemůže překvapit, že se do tvorby filmu zapojil šumperský dronista Honza Barančík, zábřežský Jiří Baják a bruntálský Štěpán Mikulka.

Pro Šumperský deník uvedl vedoucí Správy CHKO Jeseníky Petr Šaj, že film začal vznikat u příležitosti 50. výročí CHKO: "Podobný dokument tady dlouhá léta chyběl. Zvláště v dnešní době je velmi důležité naši přírodu správně popularizovat. Věřím, že i tento film k tomu přispěje. Vzdělaný návštěvník s ohleduplným chováním je velkým spojencem a pomocníkem v moderní ochraně přírody,".

Nabízíme vám prozatím trailer, na snímek Jeseníky - království horské divočiny si budete muset zajít do kina anebo počkat, až jej uvede televize.

Foto (zdroj): Jan Barančík

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.