Novinky pro běžkaře v Jeseníkách

01.02.2020

Nejsme běžkařská velmoc Norsko, ale zejména o víkendech můžete v podhorských oblastech a pak samozřejmě na horách pozorovat veliké sportovně-turistické hemžení, kdy v autech, ve skibusech a vlacích potkáváte stovky lidí mířících na hory, na běžky. V Jeseníkách je to prostě fenomenální sport, však je tu každou zimu udržováno přes 400 kilometrů tras a další desítky kilometrů využívají běžkaři bez profesionálně vyrobené stopy.
Na tuhle sezónu připravilo Sdružení cestovního ruchu (J-SCR) v součinnosti s Lesy ČR a Klubem českých turistů zbrusu nový okruh na Červenohorském sedle. Za dobrých sněhových podmínek je 4,6 kilometrů dlouhá trasa upravována strojově, aby nabídla sportovní zážitek bruslařům i klasikům. Okruh jde z ČHS směr Vřesová studánka, ale na rozcestí Pod Bílým sloupem se stopa odpojuje od červené turistické značky a pokračuje směr Šindelná hora. Před ní se však stočí na lesní cestu, kterou se vrátíte na sedlo. Novinka může posloužit jako dosažitelný výlet s dětmi, byť je to do kopce (ale taky z kopce) anebo je to vhodné pro výkonnostní sportovce, kteří se potřebují vyřídit v co nejkratším čase. Detail okruhu zde.
V souvislosti se zimním sportem číslo jedna máme pro návštěvníky Jeseníků ještě jednu věc, J-SCR, jako garant kvality běžkařských stop, spustili sbírku na údržbu lyžařských běžeckých tras. Rolby a skútry můžete potkávat v okolí Starého Města, Paprsku, Branné, Ramzové, Lipové-lázní, Jeseníku, Červenohorského sedla, Švýcárny, Pradědu, Koutů, Skřítku, Rejvízu a Dolní Moravy. Jen pro vaši informaci, údržba jednoho kilometru stopy vyjde za sezónu nejméně na 12.500 Kč, tak se asi shodneme, že nějaká finanční spoluúčast běžkařů dává smysl, co říkáte? Zaplatit můžete u platebních terminálů na Paprsku, ČHS či na Skřítku anebo do pokladničky na Švýcárně a v Petříkově. Pro každého platícího je připraven malý dárek.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.