Nová turistická atrakce - důl Hraničná

15.06.2019

Nezapomínejme, že nadšenci dělají tenhle kraj lepším. Jako třeba lidé ze spolku Rychlebská báňsko-historická, kteří se výrazně zasloužili o to, že Rychlebské hory, obec Vlčice, mají nové lákadlo na turisty. Po padesáti letech se podařilo zpřístupnit veřejnosti opuštěné důlní dílo Hraničná. Tam se až do roku 1968 dobývala železná ruda.
Na tomhle místě na vás totálně dýchne historie, nejen té havířské. Důl se totiž nachází na území bývalé osady Hraničná, která pro změnu zanikla po 2. světové válce.
Prohlídkový okruh měří dva a půl kilometru a fakt je to zážitek. Zvláště při představě někdejší těžby. Labyrint chodeb a slepých odboček je dlouhý, při prohlídce uvidíte strojovnu těžebního stroje nebo sklad střeliva. Větší část důlního díla (6 pater) je však zatopená. Pro svou jedinečnost sem jezdí trénovat potápěči záchranných složek.
Spolek se připravuje na letní prázdniny, kdy spustí svoji první turistickou sezónu. Pokud se koukneme na úspěch zlatohorského podzemí, dá se předpokládat, že Rychleby v dole Hraničná dostávají solidní turistický potenciál.
Níže je video se zatopené části dolu Hraničná, kam se asi nedostanete.

Foto (zdroj): Klára Čechová

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.