Nová expozice zlatohorského muzea přibližuje naši minulost

07.05.2023

Chceme-li, aby se rodáci identifikovali s Jesenickem, musíme jim servírovat jeho historii a čím poutavěji, tím líp. Jedním z plničů poslání jsou pochopitelně místní muzea a dovedeme si představit, jakou výzvou je pro tyhle instituce přilákat například mladou generaci. Pro ni to musí být barevné a zábavné ;-)

Tímto směrem se vydala i nová multimediální expozice Městského muzea ve Zlatých Horách. V rámci modernizace a zatraktivnění výstavních prostor, se zaměřili na připomínku slavné bitvy u Zlatých Hor z roku 1779. Šlo v ní o střet mezi pruskými útočníky (14 batalionů a asi 10 tisíc mužů) a rakouskými obránci (stovky dragounů a 8 děl), kterým se podařilo na vrchu Rochus odolat.

Druhým tématem je kamenická firma rodiny Försterů, jejichž podnik patřil svého času k nejvýznamnějším ve svém oboru v rámci celého Rakousko-Uherska. Zakladatel Albert Förster zde dával práci stovkám lidí, protože vlastnil brusírny ve Zlatých Horách, Mikulovicích, Ondřejovicích a Žulové a lomy v Supíkovicích, Žulové, Ondřejovicích, Vápenné, Skorošicích aj. Zajímavostí expozice je busta Wilhelma Förstera, syna Alberta Förstera, která byla objevena během nedávné stavby kluziště. Po zrestaurování se stala zajímavým artefaktem.

To vypadá, že byste si měli dát návštěvu Městského muzea Zlaté Hory do nejbližšího itineráře, něco se dovíte.

Foto (zdroj): Městské muzeum Zlaté Hory

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.