Nová adresa Stará Červená Voda: Farmář a politik Pavel Nýdrle

27.08.2021

Je fér upravit tuhle rubriku - dostat do jejího nadpisu jméno obce, v níž se "nový občan" posilující Jesenicko usídlil. Hodí se to i dnes, kdy zavítáme do Staré Červené Vody.

V ní úřaduje obrazně i skutečně Pavel Nýdrle, rodák z Hořic v Podkrkonoší, jehož začátky se datují do roku 2011, kdy zde se svojí ženou koupili opuštěný statek. Po mnoha letech v korporátu chtěli více pracovní svobody a možná trochu přibrzdit. Největší smysl jim dávala agroturistika, a tak vznikla Kozí farma U Nýdrlů. Za ní do Staré Červené Vody přijíždějí měšťáci kvůli totálnímu relaxu a vyhlášeným snídaním ve společnosti koz a další domácí havěti. Na některý typ podnikání jsou tu holt podmínky výborné, zeptejte se Pavla :-)

Je poučné porovnávat ta příjemná i nepříjemná překvapení z přistěhování na Jesenicko u jednotlivých respondentů tohoto seriálu, co jeden vnímá jako problém - např. infrastrukturu, to druhý považuje za dostatečné. Pavel patří k těm druhým, co se jim zdá dopravní síť OK. Může to souviset s jeho životními zkušenostmi z Francie a USA. K výčtu příjemných překvapení přidává množství turistických cílů, krásu přírody a kvalitu životního prostředí.

Doufáme, že od jeho přistěhování v roce 2012 jsme nějakou cestu ušli, ale tehdy ho zaskočilo nízké povědomí o ochraně přírody, která (je to cítit z každého přistěhovalce) je prostě výkladní skříní tohoto regionu.

Jinak si život na venkově nesmírně užívá, ten klid a tempo považuje za největší devízu, ostatně se to sám v roli místostarosty obce snaží vylepšovat. Zkouší motivovat občany ke spolupráci, třeba aby došlo k větší podpoře řemeslné a průmyslové výroby pro Jesenicko typické, tedy více zemědělství, více lesnictví. Nám to přijde takové chlapské, nerozumovat u piva, ale vyhrnout rukávy, vlítnout do lokální politiky a něco pro změnu dělat.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.