Nová adresa Jeseník: Václav Jesenický průkopníkem distančního zaměstnávání na Jesenicku

21.08.2021

Pokračujeme v seriálu přinášejícím další a další důkazy o tom, že tenhle kraj je perspektivní a poskytuje podmínky pro plnohodnotný život, pokud o něj člověk usiluje.
S velikým gustem vám dnes představíme člověka, který se na Jesenicko přistěhoval v roce 2017 přes střední Čechy, Prahu a Brno, přičemž sám pochází z Rumcajsova Jičína. Právě proto, že si prošel více místy - může srovnávat, a právě proto, že je svým živobytím dost závislý na Praze - "pražskejch" klientech, je pro nás důkazem toho, že pracovat na dálku jde a nemusíte být ajťák.

Václav svůj profesní život zasvětil grafickému designu, pod čímž si představte vše od tvorby logotypů po billboardy, navrhování grafických vizuálu značek (jeho práce zde), kreativní retušování reklamních fotografií (jeho práce zde) apod. - celé je to jedna z disciplín marketingu a říká se jí vizuální komunikace. Za těch 23 let pracoval pro několik významných reklamních agentur, např. DDB Prague, Mark BBDO, Ogilvy&Mather, Euro RSCG, Konektor (posledních 11 let je freelancer)... a svými zkušenostmi se podílel a podílí na práci třeba pro Volkswagen, Škoda Auto, Subaru, BMW, McDonald's, Skinners, Jameson, Velkopopovický kozel, Becherovku, Vodafone, O2, Nike a mnoho dalších. Dva roky dělal i na vizuálech kultovní počítačové hry Mafia II ;-) Pokud jde o práci pro místní, tak stojí za návrhem a grafickým designem výstavního stánku Gastro Mach na výstavě ForGastro, pro Sunski navrhl novou outdoor komunikaci a je autorem nového logotypu kavárny Vinckovo.

Chcete slyšet "šokující" důvod, proč se k nám Vašek přistěhoval? Byly to hory a jejich nekonečné možnosti pro běh, túry, snowboarding a skialpy. Jeho slovy si to máte představit nějak takto: "Napadne přes noc prašan, ty si to prošlápneš Koňskou stezkou na Šerák, sjedeš prašanem a jedeš domu pracovat. Dřív jsem tento čas trávil v koloně cestou do práce.". K důvodům pro přesun se přidalo jisté vyhoření z práce ve velkém městě, a pak už jen stačilo si u klientů zařídit, že pro ně bude pracovat na volné noze, a to postupně z větší a větší dálky, až nakonec až z Jeseníků.

Kromě neustávajícího proudu nových míst s výhledy do krajiny, jež v horách i po těch letech objevuje, ho potěšilo, že i tady dostane dobré kafe, pivní speciál či bedýnku s čerstvou zeleninou. Navíc fotografie hor nemusí kupovat na fotobance, ale použije své vlastní pořízené, které rád sdílí na svém facebookovém profilu.

Samozřejmě i Václav vidí problémy regionu, bez zaváhání sype nedostatek nemovitostí a bytů, případně jejich ceny a stav. Radost mu nedělají ani opilá, a kdoví co ještě, individua toulající se po městě, mírně kritizuje i občasnou neochotu Jesenicka přijímat novinky a moderní trendy, díky čemuž tady pokulhává kvalita některých služeb.

Buďme féroví, spojení s Prahou odsud není úplně svižné - častější a rychlejší kontakt s klienty, ranní kávičky s nimi, mu občas chybí. Naštěstí pro nás to vyvažují všechny ty plusy přírody, vzduchu, pramenů, terénů pro pohyb... Klade si praktické otázky: Kolik zdejší lidé ušetří času oproti lidem z velkých měst ježděním do hor? Kolik zdejší lidé ušetří peněz oproti lidem z velkých měst za ubytování, parkování a stravování v horách? A kdy už konečně odjedou lufťáci a v horách bude zase klid? :-o

A Václav s výčtem plusů pokračuje - děti na čerstvém vzduchu a v přírodě, namísto kolon, hluku a stresu města. Dává k dobru služby, jež na Jesenicku využívá a snesou srovnání s městem, například vzdělávání (Montessori, sportovní gympl), lokální výrobci i s fresh bedýnkami, fajn restaurace i pohodové hospůdky, wellness, cowork, blízkost úřadů, takový ten zdravý selský rozum lidí z hor...

Pozor na nosy nahoru, našeho nového spoluobčana trápí zdejší situace s bydlením, rád by viděl finanční gramotnost ve školních osnovách, další investice do sportovně-rekreačních projektů. A i když jsou Jeseníky nastaveny pro aktivní lidí a zdravý pobyt, pořád vnímá rezervy v zadržování vody a ochraně přírody.
Sám se snaží ruce k dílu přiložit, občas na akcích spolku Sudetikus, podporou Montessori nebo projektům typu chystané knihy Čti Jeseníky. Václav rozhodně do regionu zapadnul, našel zde štěstí a je připraven to, co umí - grafický design, dělat i pro místní firmy.

A jak je možné, že jeho opravdové příjmení je Jesenický? To je důkaz, jak hodně si zdejší kraj zamiloval. 

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.