Nová adresa Jeseník: V čele klíčové kulturní instituce obohatí Jesenicko operní pěvec Pavel Haluza

22.08.2023

Nový šéf Městských kulturních zařízení Jeseník se sice narodil v Brně, ale tady se neobjevil až tak z čista jasna. Oťukávaná s regionem začala už v jeho sedmi letech a souvisela - jak jinak - s lyžemi. Docela pravidelně s rodinou jezdil lyžovat na Ramzovou. "Utkvěla mi v hlavě cesta vlakem v horách.", doloval ze sebe s úsměvem Pavel Haluza. A zimní kontakt udržoval s regionem i později, kdy už pěl operní árie v brněnském či pražském Národním divadle, nebo kdy pracoval v Horácké galerii, hotelu Podlesí anebo na zámku Žďár nad Sázavou. Vždy když sem přijel na lyže, snažil se stihnout kousek místní kultury. Rád navštěvoval vánoční trhy, rád se zastavil ve Vodní tvrzi, kde se mimo jiné pochvalně vyjádřil k expozici čarodějnických procesů. To všechno ho přiblížilo k jeho dnešní roli - ředitele Městských kulturních zařízení Jeseník (MKZ).

Jako správný šéf nastoupil Pavel Haluza do instituce s vlastní vizí, byť rovnou dodává: "Nechci přinášet žádnou revoluci, tady to není potřeba.". Všímá si, že zde působí hodně kulturních aktérů, za což je nesmírně vděčný. Jestli něco, tak do role určitého koordinátora by chtěl MKZ dostat. "To množství akcí potřebuje hlavně dobrou propagaci, ty nejlepší pak promo i za kopec.", nastínil pro positivJE svoji ambici. Publikem totiž nejsou jenom lidé na Jesenicku žijící, kultura se týká turistů, lázeňských hostů i lidí vně regionu.

MKZ je pořádně rozkročená instituce, Pavel Haluza je nejvíc nadšený z letního divadla. "Jeseníčáci si to možná ani neuvědomují, ale v republice není tolik měst s venkovním divadlem. Za mě to má veliký potenciál.", rozplýval se nadšeně ředitel. Složitosti kulturního organismu je si vědom, proto se v tuhle chvíli nepouští do vyhlašování jmen, jaká chce do Jeseníku přitáhnout. Ideálem by měl být mix mainstreamových věcí vhodně doplněný různě úzkoprofilovými lahůdkami, aby si na své přišel tak říkajíc každý.

V praxi by to v divadle mohly být stand-upy a větší prostor ochotnickým spolkům. Do kina by rád čas od času dostal i opravdu žhavé novinky, aby byly v Jeseníku premiéry velkých filmů zároveň s multiplexy. Vyhýbat se Kino Pohoda nebude ani artovým filmům a líbily by se mu i živé přenosy koncertů. Galerie si své místo našla a v knihovně to taky žije.

Zvýšenou pozornost chce Pavel Haluza věnovat mladým lidem, to má společné s positivJE, tak se těšíme na spolupráci :-)

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies