Nová adresa Jeseník/Česká Ves: Tomáš Jirman je další IT freelancer v přírodě

01.09.2022

Dejte nám minutu, ať vám popíšeme jeden z budoucích modelů 'Jeseníčák v práci 2030', vystačíme si se slovy 'na volné noze + práce na dálku + technologie'. Anebo vám převyprávíme příběh Tomáše Jirmana, který je ajťákem pracujícím z Jeseníku. Pro nás s tou přidanou hodnotou, že se sem i s celou rodinou přistěhoval z Prahy. A to přistěhování bylo trochu překvapivé.

On pochází z Náchoda - žil v Praze, Iva (Tomášova manželka) pochází z Havířova - žila v Praze. Když se u nich před asi dvěma lety rozhodovalo o odchodu z hlavního města, favority pro ně bylo Liberecko nebo Pošumaví. Výběrové řízení bylo poctivé, po těch místech opravdu jezdili, spali tam..., jenže pak? Pak jim do cesty vstoupilo Jesenicko. Kdybychom v tom hledali racio, mohli bychom nad mapou ČR říct, že Jeseník je právě tak na půl cesty mezi rodnými Náchodem a Havířovem, ale tak jednoduché to nebylo.

Přesadit rodinu včetně 2 dětí (to druhé se narodilo během procesu hledání nového podnájmu) nemusí být hračka, potřebujete od nového místa víc než jen rychlý internet, jste-li ten ajťák. A tak se stalo, že den před prvním lockdownem podepsali nájemní smlouvu a bylo rozhodnuto - novou adresou je Jeseník.

Absolvent náchodského Jiráskova gymnázia a následně Vysoké školy ekonomické svou profesní dráhu startoval v pražské centrále mobilního operátora Vodafone, kde vydržel 4 roky. Vlastně už tam z něj začali přes reporting a řízení vztahů se zákazníky dělat trochu více ajťáka (to chápeme jako důkaz, že schopnost pracovat s daty a technologiemi patří a bude patřit k základní výbavě zaměstnanců v mnoha oborech).

Když později přecházel do věhlasné poradenské firmy Accenture, už byl vyprofilován jako technologický konzultant a analytik. Tomáš vypadá jako personální držák, prostě loajální člověk, každá jeho štace trvala okolo 3-4 let. Sčítáme práci pro technologickou firmu Greyson a pro největší českou bankou Českou spořitelnou, protože to v obou společnostech bylo o vývoji bankovní aplikace George.

A jaký že pracovní kontrakt mu umožnil přesun na Jesenicko a přechod na atraktivní pracovní model "pracuji za pražskou mzdu, žiju za jesenické náklady"? ;-) Je jím práce pro jednu vývojářskou firmu, která se nedávno stala součástí česko-slovenského holdingu působícího v 35 zemích, společnost Solitea. Její byznys stojí na vývoji podnikových softwarů (např. účetní, pokladní, HR, CRM apod.), u kterých je vážně jedno, jestli ajťák buší do klávesnice v hektickém office centru v Brně, Praze anebo na tiché terase v podhorském Jeseníku.

Řekne se, Solitea je dobrá leda tak pro velké firmy, ale chyba lávky, zrovna Tomáš se ve firmě zabývá tzv. low-code programováním, což je disciplína na řekněme jednoduchou výrobu různých digitálních produktů. Například kdyby se malá firmička chtěla posunout od excelu do víc profi, ale přitom finančně dostupného řešení, může být low-code (programování bez programování) dobrá volba. Ostatně v souvislosti s digitalizací Jesenicka s Tomášem Jirmanem v positivJE počítáme.

Takže má práci, za kterou nemusí ani moc často dojíždět do Prahy, a hlavně je mimo město, jak si to se svojí ženou přáli.

Vychovávají dvě dcerky Naomi a Natálku a pracují na tom, aby se mohli z Jeseníku přestěhovat do České Vsi, kde si pořídili zchátralý pozůstatek statku a vymýšlejí, jak zachránit malý kousek místní historie.

My, co tu žijeme léta, už to nevnímáme, nezaškodí se zeptat "naplavenin", co je na Jesenicku fajn, co je tu zaujalo. Tomáš prakticky bez rozmyšlení pálí: "Překvapila mě rychlost navázání opravdových přátelství,". Naopak boj to pro něj byl s nalezením zubaře. Jo, jo, zdravotní pojišťovny, jejichž je to zodpovědnost, by měly zabrat. Nám kazí reputaci.

Vždycky se těšíváme, až se přistěhovalci zapojí do zdejšího dění - jakkoli. Náš pátravý pohled zamířil i na Tomáše, volil opatrná slova: "Zatím si mapuji situaci, nemůžu vyloučit někdy v budoucnu zapojení do komunální politiky, pokud bych měl možnost ovlivnit věci, které mě zajímají,". A jeho zajímá sport. Je náruživým cyklistou, Rychlebské stezky jsou oblíbeným cílem. V zimě se věnuje skialpům, které se v Jeseníkách těší rostoucí oblibě.

Pro positivJE je Tomáš Jirman posilou i pro budovanou IT komunitu, bude-li mít čas a chuť, určitě dostane prostor.

Tolik za nás 'Jeseníčák v práci 2030' :-)

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.