NÁŠ TIP: Jeseník má tak čistý vzduch, jak si přeje Světová zdravotnická organizace

30.03.2021

O tom, že jedním z několika pozitiv světové pandemie je razantní snížení znečištění ovzduší, jste nepochybně už slyšeli. Vlastně to ani není šokující zpráva, skoro se zastavil letový provoz, hromady továren přestaly ze svých komínů chrlit kouř... Podle měření švýcarské společnosti IQAir ze 106 sledovaných států jich 84 % vykázalo příznivější kvalitu ovzduší.

Monitoring ovzduší řeší množství tzv. pevných částic (prachových částic) ve vzduchu, které jsou při zvýšené koncentraci zdraví škodlivé (srdce a plíce nejvíc).

Jestliže je čistota vzduchu vyjádřena na sedmistupňovém žebříčku od nebezpečný, přes nezdravý, mírný až po cíl WHO (Světová zdravotnická organizace), pak tedy Jeseník a Jesenicko se může pochlubit právě tou nejvyšší kvalitou 'WHO target'. Ačkoli si celá Česká republika vede vcelku dobře, těch míst s prvotřídně kvalitním vzduchem tu zase tak moc není, jak prokazují obrázky níže.

Tak až budete přemlout (nejen) svoje děti, aby po studiích zůstaly na Jesenicku, můžete kromě zelené přírody a dostatku vody použít i čistý vzduch.

Foto (zdroj): IQAir

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.