NÁCHOD | Stavebnice Merkur roubuje současnost na tradici, říká ředitel muzea Pavel Frydrych

02.03.2024

Police nad Metují (okres Náchod) Polický Merkur, to není jen bohatá historie. Z budoucnosti na nás mává robotická ruka, ovládání přes aplikaci a moderní design. Firma loni uvedla na trh zbrusu nové, jednomodelové stavebnice a slaví s nimi úspěchy. Mezi modely, které mají do dvaceti, třiceti centimetrů, najdete třeba kultovní Velorex, sněžnou rolbu nebo žlutou ponorku. "Když jsme ji vyrobili, změnil jsem si vyzvánění na telefonu a každý den mi zpívá Ringo Star Žlutou ponorku," usmívá se ředitel Muzea stavebnice Merkur Pavel Frydrych, když mě provádí krásnou novou expozicí legendární české hračky.

Loni jste byli poprvé součástí mezinárodního festivalu designu v Praze Designblok. Jaké to bylo?

Bylo to dobrý. Byli jsme v sekci rodinné stříbro, kde se prezentovaly rodinné značky. Naším sousedem byla tradiční jihomoravská výroba židlí a křesel Halabala. Festival přinesl spoustu krásných setkání s jinými tradičními značkami a hromadou designérů, s nimiž jsme se začali domlouvat na případné spolupráci.

Například?

Nemluvíme teď o stavebnici, ta je daná, ale třeba o přebalech stavebnic. Rozběhla se zajímavá spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni a profesorem Rostislavem ...

Jméno Příjmení
Foto (zdroj): Abc...

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.