Na ZŠ Jeseník učí, jak se dělá aktivní demokracie

11.01.2022

Nejen v panelu Moderní vzdělávání (na positivJE FESTIVALU 2021) zaznívalo, že školy musí reagovat na změny ve světě. Je extrémně důležité, aby vzdělávací instituce na Jesenicku chápaly, jaké dovednosti mají své žáky a studenty učit a není to jenom o obsahu vyučovacích hodin.

Jako vystřižený z příručky moderní školy, je participativní rozpočet spuštěný na základní škole v Jeseníku. Ta si u zřizovatele (město Jeseník) dohodla, že vedle "velkého participativního rozpočtu" Tvoříme Jeseník bude spuštěn i jeho menší sourozenec - Pébéčko. Tomu je dáno do vínku 75 000 korun a o jeho investování budou moci rozhodnout výlučně žáci na třech budovách školy (B. Němcové, Nábřežní a Průchodní), kdy každá má k dispozici 25 tisíc.

Tohle Pébéčko je určeno žákům, aby se formou zážitku setkali se základními principy demokracie, aby si vyzkoušeli vést férový dialog s pedagogy, jimž tenhle projekt přinese hodnotnou zpětnou vazbu - co děckám v jejich škole chybí a pokusit se tuhle absenci napravit.

Žáci mohou posílat návrhy, o co by se mohla jejich budova vylepšit, o co by se mohla zlepšit výuka, ale hlavně si pak celá škola, budovu po budově, demokraticky rozhodne, které náměty se budou realizovat.

Celé to poběží velmi svižně, hlasování proběhne 1. a 2. února, 7.2. budou slavnostně vyhlášeny tři vítězné věci. Do těch se žáci ve spolupráci s vedením školy pustí prakticky okamžitě.

Připomínáme, že v minulém ročníku Pébéčka si děti zvolily školní bufet (Nábřežní), relaxační zónu (Průchodní) a fitness koutek (B. Němcové).

Tak sláva přímé demokracii, takhle se buduje vztah ke škole. A je to něco, na co nepotřebujeme reformu školství ;-)

Foto (zdroj): ZŠ Jeseník

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.