Na základky v Jeseníku a Bělé se týden chodilo pěšky a jezdilo na kole

22.10.2023

Jeseník si nedávno schválil dokument smysluplně plánující městskou mobilitu. Podle něho se dočkají větší bezpečnosti chodci, koloběžkáři a cyklisté. Předpoklad je jasný, až se začnou na cestách objevovat cyklopruhy a piktogramy, dopravní značky, stojany a přístřešky na kola, zvýší se počet lidí pohybujících se po městě nemotorově. A propíše se to i do chování mladé generace – školáků směřujících do a ze školy.

Na jejich edukaci se podílí i jesenická základní škola, která se pravidelně účastní celorepublikové akce Pěšky do školy. Trvá týden, úkolem žáků je v něm nachodit, naběhat a najezdit na koloběžce a kole co nejvíc kilometrů, aniž by se nechali vozit rodiči. Výzva pochopitelně platí i pro zaměstnance školy včetně pedagogického sboru.

V nasbíraných kilometrech mezi sebou soutěží školy z celé republiky. Letos se jich zapojilo 369, za náš okres tam kromě Jeseníku bojovala ZŠ Bělá pod Pradědem. Nebylo to na medaile, ale vysoko se umístil I. stupeň ZŠ Jeseník (1 747 bodů). Jesenický II. stupeň získal 1 038 bodů, Bělá pod Pradědem 602 bodů. Je to hlavně o účasti, méně o nutnosti být na stupních vítězů.

V Jeseníku z Pěšky do školy udělali komplexní aktivitu, kromě nemotorového dopravování se do školy děti malovaly, tvořily, fotily, točily…, aby se jim to chození pěšky více vrylo do paměti.

Foto (zdroj): ZŠ Jeseník

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.