Na Jeseník!

26.10.2019

Dneska tu máme jednu srdcovku pro skalní fanoušky jesenických hor. Již za pár dnů se chystá vydání knihy Na Jeseníky! a ta by vás mohla bavit.
Buďte si jisti, že autor knihy Jiří Glonek, hlavní profesí historik Vědecké knihovny v Olomouci, je zamilovaný do dějin turistiky v Jeseníkách a nabídne vám vhled do zrodu cestovního ruchu tady u nás. Tak se třeba dovíte, že díky nadšení Priessnitzova zetě Johanna Rippera vznikl ve Frývaldově (dnešním Jeseníku) Moravsko-slezský sudetský horský spolek, který udal směr. Směr, na jehož konci tady máme posun od přehlížených hor až po dnes vyhledávanou lokalitu.
Myslíme si, že pro mnoho z vás může být užitečné doplnit si informace o tom, jak to tu s trasováním, stavbou chodníků, chat a rozhleden bylo v minulém století. Tahle tlustá knížka je plná obrázků a unikátní je soupisem jesenických turistických map a bedekrů do roku 1945. Kupte si ji pomlčka, napište Ježíškovi. Třeba kvůli sobě, třeba abyste oslňovali znalostmi pří výletech po Jeseníkách či Rychlebských horách... ;-)
Slavnostní křest knihy bude stylový, protože jej v úterý 5. listopadu odšpuntuje stejnojmenná výstava Na Jeseníky!, kterou hudebně podtrhne takříkajíc neoficiální tvář Jeseníků (a Rychlebských hor), Jaromír Švejdík a jeho Letní kapela. A že se to koná v Olomouci? No a, však si do krajského města udělejte výlet (nákupy, pak výstava v Galerii Biblio, no a pak koncert v Jazz Tibet Clubu). Nemáte zač.

Foto (zdroj): autor Jaromír 99

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies