Na Jesenicku už není sucho

30.06.2020

Nejméně poslední dva roky byly velmi skoupé na vodu, což výrazně pomohlo šíření kůrovce v Jeseníkách, docela pozlobilo zemědělce, a taky to nastartovalo seriózní debatu o záchytu vody v přírodě. No a my jsme se naučili radovat z každé přeháňky.
Letošní deštivý květen a červen ale naštěstí poněkud rozmetaly pesimistické vyhlídky zdejších farmářů, nervozitu majitelů studní a zkřížily plány i tomu lýkožroutovi. Český hydrometeorologický ústav hlásí, že sucho z půdy až do hloubky jednoho metru téměř zmizelo, stav hladiny podzemních vod je na normální úrovni. Dle dat meteorologů je tzv. využitelná vodní kapacita v okrese Jeseník nad 90 % a všechny sledované vodní toky včetně Bělé a Staříče jsou nad svým normálem.
Díky propršenému jaru a začátku léta jsme se zřejmě vyhnuli nejhoršímu suchu za posledních 500 let, ale v žádném případě bychom se neměli nechat uchlácholit a dál bychom měli pracovat na projektech, které dokážou z dlouhodobého hlediska buď snižovat spotřebu vody, anebo pomohou s jejím záchytem.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.