Muzejníci Rušar s Macháčkem nenechají zmizet paměť Jesenicka

19.08.2023

Ředitel Vlastivědného muzea Jesenicka Pavel Rušar moc dobře ví, že jednou z úloh jeho instituce je bádání. Jako progresivní muzejník se ale nechce při zaznamenávání minulosti spolehnout pouze na obligátní obrázkový a textový materiál. Nemuselo by to totiž budoucím generacím stačit.

Proto v cyklu rozhovorů s místními pamětníky nazvaném 'Mizející paměť z kraje pod Pradědem' pořizuje audiozáznamy, aby se dochovaly i hlasy zpovídaných. S projektem mu pomáhá kolega a patriot Pavel Macháček, fundovaný odborník na Jesenicko. Společně po regionu hledají zajímavé lidské příběhy, s cílem vytvořit jakousi kartotéku vzpomínek. Úplně obyčejných, někdy výjimečných, ale sem tam i tajemných až tajných. Ano, někteří z respondentů jim sdělují velice osobní až intimní informace, zazněla už dokonce podmínka - zveřejnit záznam rozhovoru až 10 let po smrti aktéra.

Aktuálně mají natočenu desítku autentických rozhovorů, podobný objem by ještě chtěli zvládnout nahrát. S mikrofonem už byli za pamětníky například ve Vidnavě, Písečné, Studeném Zejfu nebo v Lipové-lázních.

Pokud ve svém okolí máte člověka staršího 85 let, jehož podstatná část života je spjata s Jesenickem, klidně se na muzeum obraťte s tipem (e-mail: muzeum@jesenik.net).

Námět (zdroj): Šumperský a jesenický deník
Foto (zdroj): Vlastivědné muzeum Jesenicka

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.