Mramor a žula pro Prahu ze Supíkovic

26.03.2018

Kamenictví má na Jesenicku velikou tradici. Na přelomu 19. a 20. století v něm pracovalo okolo 5tis. lidí, což už se ani zdaleka netýká dneška. Dnes těžba a zpracování kamene zaměstnává spíše nižší stovky pracovníků. Přesto stále platí, že se místní kámen zpracující firmy umí prosazovat a většina jejich produkce míří za hranici regionu, docela často i do zahraničí.
K úspěšným firmám, jejichž produkce končí na významných stavbách, je i supíkovický zpracovatel nerostů Kámen Becke. Podnik s velkou tradicí pracuje hlavně s lokálními surovinami, jako jsou žula a mramor. Zejména mramor z Lipové a Supíkovic tvoří kostru jeho produkce. Malé dlažební kostky z bílého a černého mramoru jsou nejúspěšnějším vývozním artiklem společnosti Kámen Becke, mozaikovou dlažbu ze Supíkovic můžete vidět na četných náměstích, projít se po ní můžete na desítkách kilometrů chodníků... a můžete si být jisti, že tento kámen nás všechny přežije.
Až se budete procházet v naší matičce Praze, dívejte se hrdě pod nohy třeba na Letné, nebo v okolí tunelu Blanka a dměte se pýchou na původ té dlažby. 

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.