Monitorovací stanice hlídají v Jeseníkách riziko požárů

27.11.2022

Žádné české hory nechtějí zažít to, co letos České Švýcarsko. My z Jeseníků kvitujeme, že vědci i ve zdejších lesích rozmisťují nové měřící stanice, které mají jediný úkol - pomoci správcům lesů předejít požárům.

Za portálem FireRisk stojí Ústav výzkumu globální změny (Akademie věd ČR), Český hydrometeorologický ústav a Ústav pro výzkum lesních ekosystémů. Interaktivní aplikace slouží k detailnímu monitoringu a předpovědi rizika výskytu přírodních požárů lesních porostů, křovin a suché trávy.

V Jeseníkách je instalováno celkem 8 zařízení FIRER!SK. Jedna taková stanice je osazena čidly na měření půdní a vegetační vlhkosti a disponuje i dendrometry, které měří případné změny obvodu kmene. Stanice tvořící síť posílají data každou půlhodinu. Díky nim jsou vědci schopni sledovat podmínky vlhkosti v půdě i dřevě, ale i mikroklima celého porostu, tedy důležité parametry pro výpočet požárního rizika.

Zařízení stojí přibližně 100 korun, a to je x násobně méně než jaké škody mohou napáchat plameny. Podle provozovatelů interaktivní mapy firerisk.cz to ale bude k ničemu, pokud se jejich informacemi, třeba o zvýšeném riziku vzniku požáru, nebudou řídit sami návštěvníci.

Foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies