Mluvili jsme s pořadateli Jesnění o jejich blížícím se festivalu

25.08.2023

Je to přesně jedna z těch věcí, kterou nám jiná města můžou závidět. Je to odpověď na to, proč se má Jeseník považovat za plnohodnotné město. Je to ideální příležitost, jak vyměnit anonymitu města za srdečné splynutí s komunitou.

To vše nás napadá, když se řekne festival Jesnění. Spolek Sudetikus ladí detaily jeho třetího ročníku, pohled na program signalizuje, že druhý zářijový týden (Čt-Ne 7.-9.) si známá místa i nenápadná zákoutí Jeseníku zažijí mimořádnou nálož kultury.

Jak se už o Jesnění ví, sousedsko-kulturní festival si zakládá na nemainstreamové multižánrovosti, kde se potkávají zajímavá jména nadregionální úrovně spolu se zástupci lokální kulturní scény. Děje se tak mixem všemožných forem, žánrů, formátů a způsobů. Návštěvník jakéhokoli věku, vyznání, pohlaví, názoru, statusu… si najde to své. Aby ne, když se bude číst, hrát, procházet, účinkovat, jíst, workshopovat, promítat, zpívat, malovat… (více viz web festivalu). Vše pro positivJE shrnul dramaturg festivalu Lukáš Bobčík: "Mám radost, že na čtyři dny oživíme kulturou téměř celé město. Můžete se těšit jak na koncerty rozličných kapel na letním divadle, tak na zajímavá divadelní i taneční představení, literární programy, nebo třeba pouliční představení nového cirkusu Letkyně, ve kterém zažijeme atmosféru prvních aeroplánů.". Nás zaujala chystaná premiéra promítání historických 3D fotografií Jesenicka v Kině Pohoda.

Čtyři dny zábavy vyjdou pořádající Sudetikus na bezmála půl milionu korun, v čemž jsou skryty stovky jejich dobrovolnických hodin, ale hlavně honorářů, ubytování, cateringů, pronájmů techniky a další služeb. Proto by bylo nejlepší pořadatele co nejrychleji podpořit nákupem vstupenky (na GoOut v dobrovolné výši od 150 do 1500 korun). A pak samozřejmě dorazit, o Jesnění se pak bude x měsíců mluvit, tak ať se dokážete zapojíte do debaty ;-)

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.