Mistryně světa Lucie Dorňáková chce další titul, tentokrát ve Wordu

30.05.2024

Zatímco odborníci mluví o nutnosti výrazně přiložit pod kotlem v digitálních znalostech, my se můžeme pyšnit tím, že máme úřadující mistryni světa v ovládání kancelářského programu MS Office, konkrétně aplikace PowerPoint.

Rodačka z Bělé pod Pradědem Lucie Dorňáková se k počítačům dostala přes školní matematické soutěže. K dobrému ovládání matiky přidala hodiny sezení u počítače, jehož schopnosti neustále prověřovala, a to udalo jasný směr, kam se vydat po devíti letech na ZŠ v Bělé. Zamířila na šumperskou průmyslovku, na níž třetím rokem studuje obor informační technologie.

A potřetí se účastní studentské soutěže Office Arena, kterou pořádá technologický gigant Microsoft. První rok, kdy se do školního kola soutěže přihlásila bez větších ambicí na poslední chvíli, to nakonec dotáhla přes výhru v krajském až ke zlatu na národním kole. To bylo vstupenkou do světového finále v USA. V šestnácti letech reprezentovala Česko v kategorii Excel, o kterém říká, že jí do té doby vůbec nezajímal. Z pódia šla jako 4. na světě.

Umístění si vyložila jako ten nejlepší důvod, proč se do Ameriky za rok vrátit. Podle toho vypadala i příprava. Desítky hodin ladila svůj soutěžní projekt v PowerPointu, který do Orlanda odvezla z pozice stříbrné finalistky Mistrovství ČR. V obří konkurenci Lucie dokázala zvítězit, což ji po návratu domů vtáhlo do pořádného mediálního kolotoče. Rozhovory, podcasty a články, přitom ona se potřebovala soustředit na studium a své mimoškolní aktivity. Třeba na zatím jen hobby programování jednoduché kalendářové aplikace. Od Inovačního centra Olomouckého kraje má hozenou rukavici, že jí s tím rádi pomůžeme. A pomůžeme každému, kdo má zajímavý podnikatelský nápad, ozvěte se.

Teď Lucce fandíme ve třetím pokusu prorazit ve Spojených státech amerických, protože jí z officů chybí už jen Word. Ráda by odletěla reprezentovat ČR a Jesenicko na červencové finále, protože má opět namakaný soutěžní projekt. Vložila do něj ještě více energie.

Ačkoli má díky téhle spolupráci s Microsoftem kariéru našlápnutou slibně, nevynechává žádnou příležitost, jak se dál posouvat. Aktuálně v rámci povinné praxe pomáhá s výukou IT na své domovské základní škole v Bělé pod Pradědem a včera porotcovala na finále Minecraft Cupu. Po maturitě má pražské zaječí úmysly, asi na ČVUT, láká jí programování. Ale baví jí i grafika, tak se uvidí, kam se vrtne.

My jsme každopádně s Luckou domluveni, že s námi absolvuje některý z příštích positivJE MOTIVATORŮ a rádi s ní budeme hledat způsoby, jak by mohla přispět k rozvoji ekosystému, který by v Jeseníku začal generovat technologické firmy.

Kamil Kavka

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.