Místo pro život - (Jeseník) Olomoucký kraj

07.09.2020

Jako asi tak, Olomoucký kraj v desetileté historii soutěže 'Místo pro život', nepatří mezi šampiony, ze čtrnácti krajů se nejčastěji umísťuje na 10-11. místě. Ale je to dobré zrcadlo, což je někdy užitečnější, než medaile a ocenění. Metodika hodnocení pracuje s 54 kritérii, v nichž se v hodnotovém žebříčku národa zrcadlí 8 oblastí. Tady jsou (v závorce procenta důležitosti, která jim lidé přisuzují): pracovní podmínky (17 %), ekologie (17 %), bezpečnost (15 %), zdravotnictví a sociální služby (13 %), péče o děti a vzdělávání (12 %), volnočasové aktivity a turismus (11 %), občanská společnost (9 %) a rozvoj infrastruktury (6 %). Výsledky zahrnují tvrdá data, průzkum mezi obyvateli krajů, a ještě názor odborné komise. No, páni statistici, nám se zdá, že samotný okres Jeseník by ve vysoce hodnocených oblastech bodoval víc, jen považte - ekologie, bezpečnost, vzdělávání, turismus, tohle tu funguje.
Za rok 2020 vyhrála Praha, druhý skončil Královehradecký kraj, třetí pak Jihočeský kraj. Náš Olomoucký kraj obsadil 11. příčku (za námi jsou Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký kraj).
A v čem si náš Kraj vede dobře? Zdravotnictví - počty lékařů a počty lůžek v přepočtu na počet obyvatel, díky Jeseníkům je to tu skvělé v turismu a stále se můžeme pochlubit nízkou nezaměstnaností mladých lidí do 24 let. A pokulháváme kde? Logicky v dopravní infrastruktuře a nabídce dobře placené kvalifikované práce.
My bychom doporučili posilovat ty věci, v nichž si jako kraj vedeme dobře a zároveň se zaměřit na oblasti, v nichž oproti konkurenci dalších krajů zaostáváme. Ostatně to je cílem projektu soutěže 'Místo pro život' - motivovat vedení měst a obcí okresu Jeseník, pošťouchnout zdejší podnikatelské lídry, aktivizovat regionální neziskovky a zvýšit zájem o svůj kraj mezi obyčejnými lidmi. To je, oč tu běží...

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.