Minipivovar Jeseník vznikl trochu z hecu

23.09.2019

Když ti nechutná pivo, uvař si vlastní. Tato věta stála na plaketě, kterou před lety dostal ke čtyřicátinám Stanislav Orel a dost významně zasáhla do jeho (nejen) podnikatelského života. Jednoduché heslo v něm podnítilo zájem o pivovarnictví a dnes se jeho zásluhou Jeseník může pochlubit něčím, co ještě pořád chybí řadě větších měst, vlastním pivovarem.
Rodinný pivovar navazuje na historii pivovarnictví, a to přímo v prostorách, v nichž svoje pivo vaří. Tady roku 1870 otevíral měšťanský pivovar zdejší podnikatel Julius Lichtwitz. Právě na jeho počest se jedno z piv dnešního minipivovaru jmenuje Julius.
Stanislav Orel se tedy chytl vzkazu z narozenin a začal se zabývat domácím vařením piva. Už tehdy věděl a zůstalo mu to dodnes, že chce vařit poctivé pivo dle tradičních výrobních postupů, žádné mladinové koncentráty, ale pěkně řemeslná práce se základními surovinami - slad, chmel, kvasnice, voda. A protože první várku Orlova piva lidé ochutnali 28. září 2011, v den svatého Václava, rozhodla se rodina, v tu dobu již plně zapojena do rozjezdu minipivovaru, že na 28. 9. každý rok uspořádají 'Svatováclavský minifest', kde s celým Jeseníkem, a hlavně svými fanoušky, oslaví výročí založení pivovaru (letos už osmé). Otázkou je, má-li být řeč o minifestu, když v areálu pivovárku budete moci v sobotu 28. ochutnat na 20 druhů piv, samozřejmě včetně několika z varny Minipivovaru Jeseník. Ten ve své celoroční nabídce kromě občasných speciálů standardně rotuje Březinku 10°, Muzikanta 11°, Juliusa 12°...
Stavte se v sobotu (od 14 hod.) do minipivovaru, žít s rodinou Orlových alespoň chvíli láskou k pivu.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.