Mikulovičtí 'vysokoškoláci' jako inspirace Jesenicku, jak se celoživotně vzdělávat

26.07.2022

Jesenicko má vysokoškolsky vzdělaných 10,7 % populace, zatímco republikový průměr činí 17,6 %. Zahýbat se s tím snaží Česká zemědělská univerzita (ČZU) v Praze, která v Mikulovicích už od roku 2014 provozuje virtuální univerzitu třetího věku.

Ano, nejde o plnohodnotné vysokoškolské studium, ale vzdělávání to je. Od začátku spolupráce Mikulovic a ČZU proběhlo už celkem 15 semestrů a během nich 88 přednášek. Do pomyslných lavic posluchárny za tu dobu zasedlo 25 studentů (nejstaršímu je 90 let!). Ti se rekrutovali z Mikulovice, Písečné a Hradce-Nové Vsi. Svoji univerzitu celoživotního vzdělávání mají ještě Jeseník a Zlaté Hory.

Není to žádné přednášení pro přednášení, studentky a studenti musí odchodit zimní a letní semestr, absolvovat 2x měsíčně setkání, zvládnout všechny testy a teprve pak se dočkají osvědčení a promoce. A právě promoce na půdě univerzity v Praze je nejčerstvějším zážitkem seniorů z Mikulovic. I jim na konci školního roku zazněla studentská hymna Gaudeamus igitur při přebírání 'diplomů'.

Kéž to bude jasný signálem směrem i k mnohem mladším lidem, že pro úspěšnou profesní dráhu je potřeba se stále vzdělávat a pracovat na sobě.

Foto (zdroj): Univerzita třetího věku Mikulovice

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.