Mikulovický Jirka Sláma se prokopává do I. ligy

05.11.2019

Dokud bude platit, že se fotbal hraje v téměř každé obci, bude Jesenicko schopno čas od času vychovat hráče ligových parametrů. A stejně to nebude jednoduché, protože přestupy talentů směrem k prvoligovým týmům se odehrávají často ještě v dětském věku a poslat svoje dítě třeba do Baníku je pro rodiče zatraceně složité rozhodování.
Ale když se chce, tak to jde, potvrzuje poslední stopa mikulovicko-jesenické fotbalové školy v Sigmě Olomouc. Jirka Sláma se začal za balónem honit v pěti letech na Stadiónu Ivana Dosta, tak nějak logicky pod dohledem svého táty. V žákovských kategoriích už kopal na pažitu FK Jeseník a začala pozorovaná skautů z Hané. A brzo i přetahovaná, i když po nějakou dobu jezdil Jirka do Olmíku i 3x týdně jen trénovat. Urodil se z toho regulérní přestup, a to už ve starších žácích, takže část základní školy už to nebylo se spolužáky z Mikulovic. Přestup na internát není pro každého, ale náš borec to zvládnul. Odměnou mu byly životní zážitky a skvělé sportovní výsledky Sigmy, která v téhle věkové kategorii vyhrála, co se dalo. Víte, že si Jiří zahrál třeba proti mladíkům West Ham United, Tottenhamu, Fulhamu a hlavně Realu Madrid?!
To v dorostu se Mikulovičák podíval i do české reprezentace a se Sigmou kraloval české dorostenecké lize. Jenomže přátelé, v 18 letech, když vás tahají do hlavního A-týmu, vy můžete mít i zcela jiné starosti. Jako sportovec na plný úvazek se jistojistě perete se školou, a také Jirka musel s fotbalem ubrat, a soustředit se na maturitu. Dal ji, a tak teď veškerý čas patří fotbalu. Momentálně dvacetiletý obránce přivyká mužské kategorii na hostování v dresu druholigových Pardubic, kde maká na tom, aby se vrátil a prosadil v Olomouci anebo... Jirka už za sebou má jeden ostrý start v mužské první lize. Tu příležitost mu vloni proti Slavii dal tehdejší kouč Sigmy Václav Jílek, který... ...přemýšlejte... ještě stále trénuje Spartu a víte, jak si občas trenéři berou známé hráče do svých nových klubů ;-) Své o tom ví i Peťa Ševčík na trase (Supíkovice-Jeseník)-Liberec-Slavia s trenérem Trpišovským.
Před Jirkou je ještě spousta práce, ale už to, kam došel, je fantastické a je velká šance, že jeho hvězda bude stoupat. A my budeme pyšní a natěšení, kam až to mikulovický bek dotáhne. Fandíme všichni!

Foto (zdroj): archiv FK Pardubice

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.