Mikulovice naplánovaly na 2020 vyrovnaný rozpočet

24.01.2020

Jako ve středu jsme vám na positivJE doporučili kurz finanční gramotnosti s Ondrou Kameníkem a ony i obce musí být finančně vzdělané, aby plánovaly rozpočty co možná nejlépe. Tím se rozumí základní pravidlo 'příjmy = výdaje', a když 'příjmy < výdaje', pak s rozumným zdůvodněním.
Mikulovicím rozpočet na 2020 vychází učebnicově, příjmy 84.797.600 Kč = výdaje 84.797.600 Kč ;-) Ono, drtivá část nákladů obce je tzv. mandatorních, které zastupitelé de facto nemohou příliš měnit, protože v Mikulovicích máte dvě mateřské a jednu základní školu, staráte se o čističku odpadních vod, udržujete chodníky a silnice, platíte sociální služby pro svoje občany, přispíváte na chod dobrovolných hasičů, podporujete sportovce, opravujete obecní budovy... a pak se hledají peníze na rozvoj a investice.
Mikulovice v tomhle roce chtějí opravit dva mosty. Ten železný přes řekou Bělou v Hlucholazské ulici, a pak ten přes řeku Olešnici v ulici Kamenická. Dost zásadní nám přijde plánovaná výstavba chodníku v Širokém Brodě podél silnice na Písečnou, což je vcelku nebezpečné místo a chodník tam má zásadní význam. Ovšem realizovat se bude, jen pokud Mikulovice uspějí se žádostí o dotaci. Dále se posunou práce na revitalizaci centra obce, konkrétně se bude dělat chodník před školou, plus se počítá s částečnou opravou střechy mateřské školy.
Tak to vidíte, že to není žádná legrace s těmi penězi ;-)

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.