Migrační toky směr Jesenicko

04.03.2021

Budeme upřímní, tenhle region si každoročně připisuje úbytek, pokud jde o celkový počet obyvatel, ale my jsme positivJE, my se snažíme hledat i pozitiva, ve všem vidět příležitost. Vidíme ji i teď.

Koukáme na data Českého statistického úřadu na počty lidí přistěhovalých do okresu Jeseník za posledních 5 let (2015-2019), a je to určitě něco, nad čím se dá sedět a přemýšlet. Dokonce jsme na sebe přísní, zkoumáme hlavně údaje k migraci ekonomicky aktivních obyvatel ve věku 15 až 64 let (v závorce pak uvádíme počty všech, tj. od dětí po seniory).

Už dlouho tvrdíme, že vylidňování Jesenicka lze aspoň částečně kompenzovat aktivním lákáním lidí z celé republiky, aby šli žít sem, protože pro určitou část z nich může být tenhle kraj snovým místem. Mohou to být lidé z distančních profesí a kreativci, kterých přibývá, mohou to být majitelé fungujících firem, kteří vymění standardní město za hory, mohou to být mladé rodiny řešící kapacitu školek a škol, mohou to být senioři hledající na stará kolena klid...

Čekali byste třeba, že ve sledovaném období se na Jesenicko přestěhovalo 89 lidí ve věku 15-64 let z Prahy?! 143 pak včetně dětí a seniorů. Z Brna se vrátilo anebo přistěhovalo 46 obyvatel (75 celkem), z Olomouce dokonce 56 ekonomicky aktivních lidí (89 všech věkových kategorií), no a třeba ze Šumperka 110 lidí (182 celkem). Ostrava nám dopřála 88 nových jmen (156 s dětmi i seniory), nenápadný Krnov dal 47 (82 všech), Bruntál 44 (58) a tak dále. Zato například Hustopeče či Humpolec nám "věnovali" jenom po jednom človíčkovi :-)

Co tím chceme říct? Asi to nemůžeme moc křičet za hranice Jesenicka, každopádně náš okres - lídři, kteří to mají/chtějí řešit, by měli napnout své P.R. a marketingové dovednosti směrem ku Praze, Brnu, celé ostravské aglomeraci, k Olomouci, (potichu) na Šumpersko, a lovit budoucí Jeseníčany právě na těchto místech, prostě proto, že u nich je solidní ochota přistěhovat se na Jesenicko.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.