Město Jeseník vstoupilo do sítě zdravých měst

08.01.2024

Kdyby si lokální politici začali myslet, že ví všechno nejlíp, šlo by o nezodpovědné poškozování jimi spravované obce – regionu. Každá ze 24 obcí, a i Jesenicko jako celek, čelí řadě výzev. A to výzev, na něž dost možná existují řešení anebo minimálně existuje někdo, kdo se už podobným problémem zabýval. Je užitečné se síťovat, sdílet zkušenosti a nekutat si to jen vlastními silami.

Zdrojem cenných kontaktů a potřebné inspirace, se pro vedení Jeseníku stává Národní síť Zdravých měst ČR, jejímž členem město nově je. Dostává se tak do společnosti 138 obcí, měst a regionů, které jde řadit mezi ty uvědomělejší. Naší radnici se tak otevírá cesta například k více než 2,5 tisícům příkladů dobré praxe, k akreditovanému vzdělávání zastupitelů a úředníků, a taky k rozsáhlým zdrojům dat pro stovky indikátorů o městech, vč. potřebného celostátního srovnání.

Jako u všeho podobného, vytěžení potenciálu teď závisí právě na radních a na městských úřednících. Záleží, jak moc se budou zajímat o to, co jim platforma pro spolupráci profesionálů z radnic může dát. Rozhodně budou mít příležitost mluvit se zástupci podobných měst. V Národní síti Zdravých měst už jsou podobně velcí nebo s podobnými problémy, například Krnov, Králíky, Rožnov p. Radhoštěm, Šternberk, Kroměříž, Chrudim, Humpolec a mnoho dalších.

Se těšíme, že do panelu Smart region (26.11., positivJE FESTIVAL 2024) pozveme některého ze zástupců zdravých měst ;-)

Kamil Kavka
Foto (zdroj): město Jeseník

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.