Města (Jeseník) patnáctiminutových vzdáleností budou v kurzu

23.11.2020

Budeme o tom mluvit ve čtvrtek na positivJE FESTIVALU, každopádně při pondělku vám chceme vlít trochu toho optimismu, když zase musíte do práce.
Bez malování na růžovo, Jesenicko se pořád zmenšuje. Ale chytáme určité signály o trendech, jež by měly vést k částečnému odklonu od života ve velkém městě jako "jediné" alternativě. COVID-19 tyhle nálady umocnil. Lidé se chtějí cítit bezpečně, nechtějí se potkávat se stovkami potenciálně nakažených v hromadné dopravě, chtějí to mít blíže k základním zařízením typu lékárna, doktor, potraviny, úřad.... Říká se tomu 'město patnáctiminutových vzdáleností' a je prokázáno, že obyvateli jakéhokoli města je velmi pozitivně vnímáno, když to k plnění svých (životních) potřeb mají maximálně 15 minut pěšky nebo na kole. Vždyť spousty lidí žijících v metropolích si až během lockdownu všimly, o kolik je to lepší s menším dopravním provozem, a tedy menším znečištěním ovzduší. No, tady je to 1:0 pro Jeseník, moc nás nenapadá účel cesty, kterou byste tady nezvládli vykonat do 900 sekund ;-)
Však si vizualizujte mapu Jeseníku s námi. Na Pentagon je to kvůli věčně plnému parkovišti beztak lepší pěšky, Masarykovo náměstí má do čtvrthodiny většina obyvatel, ordinace doktorů snad taky, nějaké ty lavičky ve stínu korun stromů jsou "na každém kroku", řezníka, pekaře, obchod s oblečení, s drogerií i železářství má skoro každý z nás docela po ruce, restaurací a barů je to dostatek...
Kdyby město Jeseník aktivně přijalo koncept patnáctiminutového města, s příklonem k městské cyklistice i zatraktivňování zelených ploch včetně parků, mohlo by brát velmi snadno plusové body. Nejen u místních. Když se k tomu trošku odvážně přičte rozmach práce z domova... Jeseník může být bezva adresa.
Jsme blázni, nebo to tak (aspoň někdo) vidíte podobně?

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.