Menší uhlíková stopa v dopravě do lázní Jeseník

06.07.2020

Nemusíte být fandou elektromobility, nemusíte sdílet obavy ze soumraku dieselových motorů, nemusíte tleskat všem ekologickým novinkám, ale i pro vás máme jednu malou radost.
Dopravní společnost Arriva Morava, která na Jesenicku zajišťuje autobusovou dopravu objednávanou Olomouckým krajem, vyslala na Jesenicko historicky první elektrobus. Po bílých městských busech pendlujících mezi Jeseníkem a jeho lázněmi na CNG (podle někoho ještě ekologičtějších), dostal Jeseník klasickou elektriku. Autobus z produkce české značky SOR Libchavy bude operovat na stejné lince do Priessnitzových lázní.
Jako nezahýbe to kvalitou ovzduší, ale "elektrifikaci" trasy do lázní chápeme jako další symbolickou drobnost posouvající tento region mentálně o kousíček vpřed. Přece jen tímhle autobusem na Gräfenberk ročně jedou stovky návštěvníků lázní a Jesenicka vůbec, možná některým z nich bude imponovat, že je nahoru veze ekologicky šetrnější dopravní prostředek. Ono mezi námi, automobilová doprava do lázní si v delším horizontu říká o nějakou regulaci nebo o snížení uhlíkové stopy. Snad se blíží výstavba chodníků, ale zřejmě nás čekají debaty a studie pracující s klíčovými slovy, jako jsou záchytné parkoviště, kyvadlová doprava, zpoplatněný vjezd, lanovka ;-o apod.

Foto (zdroj): město Jeseník   

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.