Matouš Jezerský je v první linii při nasazování umělé inteligence do byznysu

12.04.2024

Vsadili bychom hodně na to, že expert na umělou inteligenci Matouš Jezerský, kterého to teď profesně drží v Praze, v budoucnu najde model, jak se v nějaké formě vrátí na Jesenicko. Šlo to poznat z hřejivých slov, jaká během našeho rozhovoru neustále směřoval k rodnému městu a k horám, za nimiž sem často dojíždí. Naše sázka má i onu nezbytnou pracovní linku, Matoušova profese by mu návrat bez problémů dovolila. Mimochodem ho v této souvislosti zaujala myšlenka městského inovačního centra, které by v Jeseníku mělo vzniknout. To by i podle něj mohlo přispět ke vzniku technologických startupů. Jde tomu naproti studijní obor IT na SPŠ Jeseník, z něhož letos vyjdou první maturanti a nahrává tomu i stále se zvětšující IT komunita fungující na Jesenicku.

Sám Matouš je ajťákem díky zdejšímu gymnáziu, které v době jeho chození na základní školu rozbíhalo robotický kroužek a po školách verbovalo děti. Ano, takhle úsměvné to bylo :-) Matouše "agenti GymJes" lapili, a i když po prvním ročníku osmiletého gymplu přestoupil kvůli stěhování do Šumperka, zájem o programování už byl v mozku zafixován.

Na vyšším gymplu Matouš prgal (rozuměj programoval) ostošest třeba webové stránky nebo jednoduché databáze a všechno to byla bezděčná příprava na vysokou školu. Tu na brněnském Vysokém učení technickém absolvoval hladce i vinou náskoku v IT nabraného právě na střední. Měl tak více času, než s matikou či programováním bojující spolužáci, vybrat studijní směr. A ruku měl zatraceně šťastnou, když se nechal přitáhnou k v té době sotva startujícímu rozmachu umělé inteligence. Psal se rok 2017, strojové učení bylo v plenkách a on už tehdy byl u projektu na rozpoznávání obličejů.

Díky téhle praxi ihned po škole naskočil do české AI vývojářské první ligy. Kariéru nakopl v královehradecké společnosti MoroSystems. Hradec proto, že tehdejší přítelkyně (dnes manželka) si tam dodělávala Ph.D. Pak už to mladý pár neochvějně táhlo do Prahy.

Matouš dva roky profesně rostl pod křídly jedné z nejznámějších postav české AI scény Markem Rosou v jím založeném GoodAI. Pocovidový přestup do softwarové firmy Etnetera jen umocnil jasnou profilaci vývojového inženýra v oblasti umělé inteligence.

Dnes se podílí na řešeních poptávaných největšími firmami v Česku. Jeho kód a jeho know how lze vystopovat třeba ve Škoda Auto, drogistické síti Rossmann, Komerční bance a mnoha dalších. V ten moment výčet referencí přerušujeme otázkou "Co firmy z Jesenicka?", na což Matouš pohotově reaguje úsečným "Proč ne?". Je k tomu povolaný a svědčí o tom i loňské ocenění IDC Future Enterprise Awards, jež získala Škoda Auto za projekt DQF. Ten pro ni navrhoval a vedl právě Matouš.

Zdviháme rukavici a avizujeme, že Matouše Jezerského, docela machra přes AI, dotáhneme do Jeseníku na nejbližší DIGI workshop, který na podzim uspořádáme v nějaké místní firmě.

Kamil Kavka

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.