Martin Morong a jeho kariéra na patologii

20.05.2020

Začátek setkání s Martinem Morongem se nám úplně nepovedl. Vlastní neznalostí jsme na něho coby patologa vyrukovali s přímým dotazem, jestli to pro mladého lékaře není nuda, pracovat s mrtvolami, jestli je to ještě medicína? Martin se nepohoršil, zjevně tuhle otázku už párkrát slyšel, každopádně na číslech jasně doložil, že patologie je mnohem více o živých pacientech.
Lékař Fakultní nemocnice Olomouc je rodákem z Černé Vody a absolventem osmiletého Gymnázia Jeseník. Studium plné teorie si kompenzoval výtvarkou, na niž chodil do ZUŠky k paní Krhánkové.
V roce 2012 nastoupil na medicínu na Univerzitě Karlově. Zdravotnictví ho zlákalo, protože jeho maminka pracuje jako zdravotní sestra. Na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy se poprvé setkal s pro něj revolučním přístupem k výuce, kdy se neučí izolovaně jednotlivé předměty, ale ve stejnou chvíli vše, co spolu souvisí. Ve třetím ročníku Martin nedal zkoušku z patologie, a když celý předmět následující rok musel opakovat, získal k patologii takový vztah, že už jej to nepustilo. To rozhodlo o jeho dalších profesních krocích - vedly do hodně užitečného oboru. A patologie je o pitvách jen okrajově, mnohem více je o bioptické diagnostice a biopsii (znáte z Dr. House), kdy lékaři pod mikroskopem zkoumají lidské orgány (vzorky z nich), například zhoubné a nezhoubné nádory. Takových vyšetření na Martinově současném působišti (FN Olomouc) udělají okolo 30 tisíc ročně. Je velmi pravděpodobně, že pod jeho ruce směřují i vzorky jesenických pacientů.
V Olomouci Martin Morong žije a pracuje od září 2018. Nejvíce času tráví na histopatologii fakultní nemocnice (Ústav klinické a molekulární patologie), ale předmět patologie vede i na cvičeních pro studenty Univerzity Palackého. Tady momentálně dělá i doktorát, v němž se zabývá karcinomem prostaty. Taky se připravuje na atestaci, která v jeho oboru trvá pět let. Z určitého úhlu pohledu lze říci, že patologie patří k těm těžším oblastem medicíny, lékař musí "tak trochu" rozumět celému lidskému tělu. To Martina zároveň baví i fascinuje.
Jak plyne jeho život, dovedlo ho to k poznání, že ke své vnitřní spokojenosti potřebuje víc než jen chodit, byť do skvělé, ale jenom práce. Má chuť být užitečný i nad rámec toho. Proto ta výuka na univerzitě a možná i proto jeho krajské politické angažmá (je na olomoucké kandidátce Pirátů). Mimochodem, v případě úspěchu by chtěl i tímhle způsobem pomáhat svému milovanému Jesenicku, kam rád a pravidelně zajíždí, hlavně kvůli mamince do Lipové a babičkám do Černé Vody a Vápenné.
Když nic, tak po dnešku si budete pamatovat, že patologie není jenom o rozřezávání nebožtíků, ale je to regulérní a dost důležitá lékařská disciplína.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.