Martin Kučera součástí světové parašutistické formace

24.11.2022

Máme sportovní letiště, a to je základ pro parašutismus a plachtění. Můžeme říct, že Paraklub Jeseník vychoval parašutistu světových parametrů. Jako jeden ze dvou Čechů se stal součástí 65členné sestavy, která před pár dny na Floridě skočila unikátní formaci.

Martin Kučera se zapsal do parašutistického kurzu v Jeseníku v roce 1995 a naprosto vášni volného pádu podlehl. Dnes působí jako instruktor zmíněného klubu, a navíc je členem Compact teamu. Ten objíždí velké letecké show po Česku a okolních státech.

Od roku 2004 se Martin věnuje disciplíně CRW, což je skupinová spolupráce na otevřených padácích. Začínal jako kameraman, později se dostal i přímo do formací. Jeho um, aktuálně čítající na 1 900 seskoků, mu vynesl několik účastí na Mistrovství světa, Evropy i Asie.

Dokonce se podílel na evropském rekordu s dvacetipětičlennou formací. A před třemi lety se mu jako vůbec prvnímu Čechovi podařilo být jedním dílkem diamantu vytvořeným na obloze padesátkou odvážných parašutistů.

Díky tomu všemu přišla letos pozvánka do USA, kde se Martin se svým parťákem Tomášem Demlem dostali do čtyř letadel, jež do výšky 4 500 metrů vynesla 65 lidí, aby se během skoku dokázali napojit. Čeští borci dokonce tvořili základ sestavy a jak je z fotografie zřejmé, plán vyšel.

Rodilý Jeseníčák většinu času tráví ve Zlíně, ale na letišti v Nové Vsi se snaží být co nejčastěji. Trénuje sebe na další sestavy, připravuje i nové parašutisty. Kdyby byl zájem... ;-)

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.