Martin Kolář z Nových Vilémovic lítá hodně vysoko

25.09.2020

Setkání s Martinem Kolářem jsme si museli vyčekat a souvisí to jenom s jeho zaneprázdněností, každopádně naše natěšení realita ještě předčila. Sedli jsme si s klukem, který mimochodem vypadá mladší, než je (a není starej), ale hlavně je úplně totálně v pohodě na to, v jak vysokých patrech byznysu se už mnoho let pohybuje.
Martin je původem Pražák, leč krátce po narození se celá rodina přestěhovala do Horních Heřmanic, protože jeho táta rozbíhal na heřmanickém učilišti výuku a chov koní. Na svoje úžasné dětství v přírodě nedá dopustit, I. stupeň základky odchodil v Bernarticích, pak se přesunul do Jeseníku, na tehdy spouštěný nižší gympl. Považuje za zásadní svoje setkání s počítači, paní profesorka Dostálová ho provedla děrnými štítky, IQ151, 286, 486, Pentium... Když ho v matematice a fyzice vytáhli paní Matějovská a pan Malý, bylo o Martinově směřování takříkajíc rozhodnuto. Pro inspiraci současných středoškoláků doplníme, že se Martin Kolář na vyšším gymplu dost významně odstřihnul od rodičů - šel bydlet na internát a téměř každý víkend jezdil do Prahy na brigády, všechno si platil sám. Třeba ještě během střední dělal ajťáka pro jesenické informační centrum ;-) A jak byl už tak brzo zvyklý na vydělávání peněz, nenašel motivaci dokončit vyšší odbornou IT školu v Šumperku. Ale v jeho životopise je to jen drobná kaňka, pokud vůbec. Důležitější bylo, že během studií makal jako programátor pro brněnskou firmu Webzone, později jako manažer klientské podpory u technologického hegemona IBM, skoro tři roky byl součástí růstu jeho pobočky v Brně. Do IBM nastupoval asi jako číslo #50, při odchodu do další americké technologické společnosti Hewlett Packard (HP) už jich tam pracovaly tři tisíce. Za 9 a půl roků se v HP vypracoval na hlavního architekta a konzultanta HP pro nejvýznamnější firmy, poslední asi 4 roky kvůli tomu žil ve Vídni, odkud podporoval zákazníky v Belgii, Nizozemí, Švýcarsku, Švédsku, Norsku, Finsku... Když se HP přejmenovalo na DXC, ve stejné roli obsluhoval střední Evropu, třeba včetně Rakouska a Česka. Mimo jiné znechucení ze zákulisí výběrových řízení na technická řešení zejména v českém státním sektoru, plus chuť vzít novou výzvu, vedly k tomu, že Martin letos v lednu kývnul na velmi zajímavou a zároveň hodně náročnou pozici regionálního obchodního ředitele zodpovědného za prodeje a implementace cloudových řešení Google v severských zemích. Ve švédském Stockholmu teď klidně rozhoduje o padesátimilionových projektech (v eurech) pro IKEA, Volvo, Nokii, Lego... Jeho stávající zaměstnavatel, firma HCL Technologies jsou pro Google v Evropě, a především ve Skandinávii, klíčovým partnerem a Martin Kolář je u toho hodně blízko. Po často zmiňovaném Aleši Holečkovi z centrály Microsoftu, je to možná druhý nejvlivnější ajťák z Jesenicka ve světě. Tohle máme rádi.
Po letech strávených mimo svůj rodný kraj se Martin pomalu stahuje zpět, ten bude posilou par excellence. Se svojí ženou Radkou si opravuji dům v Nových Vilémovicích (po Lukáši Morávkovi další IT s hrozným internetem, he he), radují se z právě narozeného druhého potomka (ten první ve dvou letech pozná všechny značky aut včetně Tesly), a ve zbytku volného času je Martin v přírodě anebo se věnuje svému velkému koníčku - létání. Už 24 let lítá, začínalo to tak, že na letišti v Nové Vsi umýval letadla a za odměnu ho občas svezli. Pak se přes plachtění dostal až k pilotování motorového letadla, jedno legendární (Maule) si pořídil, hodně draho opravil a... vloni na podzim rozsekal :-( Na rovinu, je zázrak, že přežil, už samozřejmě líčí na další stroj. Tohle je zkrátka vášeň až za hrob. Mimochodem, v Aeroklubu Jeseník se "trochu" angažuje.
Uvidíme, do čeho ho zaangažuje positivJE, minimálně pro IT Komunitu bude velikou posilou.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.